Şiş Gözler İçin Bakım Önerileri

Uykusuzluktan, yorgunluktan, stresten veya genetik olarak şiş gözleri indirmek için neler yapılabilir? Yazımızda şiş gözleri biraz da hafifletmek, rahatlatmak ve daha dinç bir hale getirmek için bakım önerilerinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar..

Gözleriniz günaşırı şişiyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Bu nedenleri araştırarak işe başlayın. Uyku düzeninizi düzene sokmaya çalışın. Düzenli saatlerde uyuyup uyanmak göz çevresi şişliklerinizin minimuma inmesine yardımcı olacaktır. Alkol ve sigara tüketiyorsanız bunları minimuma indirin ve mümkünse bitirin. Sigara tüketimi cilt renginizi kötü bir şekilde etkileyecek aynı zamanda göz çevresi şişliklerine neden olacaktır. Keza alkol tüketimi de aynı şekilde. Gözlerinizin çevresindeki şişlikler, morluklar yoğun alkol tüketiminden de kaynaklanıyor olabilir.

Stres faktörü

Stres hem cildinizi olumsuz etkileyecek, hem de göz çevresi şişliklerine ve morluklarına neden olacak en önemli nedenlerden biridir. Eğer tüm Bunlardan biri yok ise o halde genetik bir göz şişliğine sahip olabilirsiniz. Peki göz şişliğini minimuma indirmek için neler uygulayabilirsiniz?

 

Patates ile kompres

Patates cildi sıkılaştırma ve uygulanan bölgeyi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bir miktar rendelediğiniz patatesin suyunu iyice sıkarak göz pomadlarına emdirin. Gözlerinizin altına uyguladıktan sonra günaşırı bu bakım rutinini tekrarlayın. Gözlerinizin çevresindeki şişliklerin minimuma indiğini ve göz altı morluklarının yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu fark edeceksiniz.

 

Salatalık

Salatalık çoğu göz bakım çevresi kreminin içerisinde yer alan bir içeriktir. Uyguladığınız doğal salatalık kürü ile göz çevrenizde anında sıkılaşma etkisini gözlemleyebilirsiniz. Salatalığın kabuğunu veya salatalığı bütün olarak göz çevrenize yerleştirdikten sonra yaklaşık 10-15 dakika göz çevrenizi dinlendirin. Ardından göz çevrenizin daha dinç olduğunu farkedeceksiniz.

 

Çay ile kompres

Kimi zaman alerjik ciltler yoğun yorgunluktan dolayı şişliğe neden oluyor olabilir. Bu tarz gözleri rahatlatmanın en güzel yöntemi ise çay ile komprestir. Pamuğa emdirdiğiniz ılık çayı göz çevrenizde gezdirin. Nazik bir şekilde göz çevrenize hafif dokunuşlar ile masaj yapın. Bu masaj sayesinde göz çevrenizdeki şişlikler minimuma inecektir.

 

Göz çevresi masajı

Makyajdan evvel göz çevrenize minik pıt pıt dokunuşlar ile masaj yaparak kan dolaşımını arttırabilir ve kan dolaşımının artması sayesinde damarların sıkılaşmasını sağlayabilir, bu sayede göz çevresi şişliklerinden kurtulabilirsiniz. Göz çevresi şişliklerinden kurtulmak için bir diğer yöntem ise buz küpleridir. Buzdolabında beklettiğiniz buz küplerinizi gözlerinizin çevresinde hafif bir şekilde dolandırıldıktan sonra kızarıklığının geçmesini bekleyin ve ardından makyajınızı tamamlayın. Sizde bu yöntemleri uygulayarak göz çevresindeki şişliklerden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.