Sivilce İzlerinden Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Doğal İçerikler

 

Eğer ergenlik döneminde yoğun sivilceli bir dönem geçirdiyseniz kendinizi tutamayıp sivilcelerinizi sıkıp leke oluşmasına neden olduysanız veya halihazırda güneş lekeleriniz, akne lekeleriniz var ise o halde doğal içerikler ile en azından görünüşlerini minimuma indirmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise sivilce izlerinden kurtulmak için yazımızın devamına buyurun, keyifli okumalar.

Cilt lekelerinden kurtulmak için birbirinden faydalı doğal içerikler yazımızın devamında olacak. İşte o içeriklerden İlki;

 

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antibakteriyel bir yağdır. Yani uygulandığı bölgedeki bakterileri öldürür, sivilce ve akne oluşmasına neden olan tüm bakterileri cildinizden def eder. Dezenfektan olarak kullanabileceğiniz çay ağacı yağı aslında asidik bir maddedir. Cilde direk uygulanması önerilmez. Bu yüzden çay ağacı yağını biraz seyreltip cildinize uygulamalısınız. Çay ağacı yağının aknelerin üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Aktif akneleri küçültür, kızarıklıklarını, alır hassasiyetini ve acısını minimuma indirir. Çay ağacı yağını direkt aknenin üzerine uygulamaktansa bir miktar pamuklu çubuğun ucuna damlatıp parmaklarınız yardımıyla uygulayabilirsiniz. Günaşırı yaptığınız bu bakım sayesinde aktif sivilceleriniz minimuma iner, küçülür, kırmızılığı gider ve sivilce lekelerinin de önüne geçersiniz. Keza içerisinde çay ağacı yağı bulunan ürünleri cilt bakım rutininize dahil etmek cilt lekelerinden ve akne lekelerine kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Beyaz Kil

Beyaz kil hem gözenekleri sıkılaştırır, hem yağlanmayı kontrol altına alır, hem de düzenli bir şekilde uygulandığında cilt lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Beyaz kili yağlı ciltler direkt su ile karıştırıp uygulayabilirken kuru ciltler gülsuyu ile karıştırarak biraz yumuşatarak uygulayabilir. Bu maske sonrası cildiniz biraz kuruyup gerilecektir. Bu yüzden toniklemeye ve nemlendirmeye özen gösterin.

Üzüm sirkesi

Sirke yüzyıllardır hem saç bakımında hem de cilt bakımında kullanılan doğal içeriklerden biridir. Sirke tıpkı çay ağacı yağı gibi antibakteriyel özelliğe sahiptir. Aynı zamanda sivilce izlerinden, cilt lekelerinden muzdarip kişiler düzenli olarak kullandığında cilt lekelerini minimuma indirir, gözenekleri küçültür, cildin parlaklığını arttırır ve ciltte temizlik etkisi yaratarak bakteri oluşumunu önler. Sizde bu doğal içerikler ile aktif sivilcelerinizin görünümünü minimuma indirilebilir, acısını ve ağrısını azaltabilir ve aktif sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.