Sivilce Oluşumuna Neden Olan 4 Farklı Sebep

Ergenlik çağlarında artan fakat olgunluk çağında da bazen peşimizi bırakmayan sivilcelerin birçok çıkma nedeni olabilir. Yazımızda tek taraflı bakmamız açısından dikkat etmeniz gereken noktalara değildik ve sivilce oluşumunun farklı nedenlerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Ergenlik Dönemi

Sivilce çıkarma dönemlerinin yoğun olarak yaşandığı ergenlik döneminde neden fazla da sivilce çıkardığınızı hiç düşündünüz mü? Sebebi hormonlar! Hormonlarının sürekli değişmesi, büyüme çağında olmanız, vücudunuzun fazla yağ salgılaması, sivilce oluşumuna neden olur! Ergenlik döneminde oluşan sivilceler çoğu zaman geçicidir. Fakat sivilcelerinize yanlış tedaviler uyguladığınızda yanlış cilt bakımı yaptığınızda veya onları sıktığımızda izlerinden kurtulmanız çok zor olacaktır.

Sağlıksız Beslenme

Bu maddeyi de çok sık duyduğunuz biliyoruz fakat buraya eklemesek olmazdı. Sağlıksız beslenme, vücudun sivilce çıkartmasına neden olan en önemli etmenlerden biridir. Sadece yüzünüzde çıkmakla kalmaz, kötü beslenme sonucu tüm vücudunuza yayılabilir, aynı zaman bazen sırt göğüs bölgesinde bile sivilce oluşumuna bile rastlayabilirsiniz. Bu vücudun adeta isyan etmesi, daha fazla yağlı gıda tüketme demesidir. Vücudunuz bu noktada size uyarı veriyor demektir.. Mümkün olduğunca çikolatadan, cipsten, fast foot gıdalardan, işlenmiş gıdalardan, aşırı yağlı yemekten kaçının. Bir süre sebze yiyin sivilcelerinizin hızla söndüğünü fark edeceksiniz. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, brokoli sivilce tedaviniz sırasında destek olacaktır.

Yanlış Cilt Bakımı

Cildinize uygun olmayan ürünler ile cildinizi temizlemek, nemlendirmek, peeling yapmak, toniklemek sonucunda da sivilce oluşumu yaşanabilir. bunun için mutlaka bir dermatoloğa giderek cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Özellikle karma ve yağlı ciltler daha fazla sivilce oluşumuna meyillidir. Cildinizi ihtiyacından fazla nemlendirmek, fazlaca nemlendirmek veya agresif maskeler kullanmak cildinizin sivilcelenmesine neden olabilir.

Çevresel Faktörler

Gün içinde dikkat etmediğiniz bazı etmenler de sivilce oluşumuna neden olabilir. Kirli ellerinizi sürekli yüzünüze götürmek, kirli yüz havlusu ile yüzünüzü kurulamak, silmek veya kirli cep telefonu ekranını sürekli yüzünüze değdirmek sivilce oluşumuna neden olabilir. Bakterileri yüzünüze transfer etmiş olursunuz. Bu basit gözden kaçan ama sivilce oluşumunda bir o kadar etkili unsurları da unutmamanız gerekiyor.