Sivilce oluşumu ergenlik yıllarında başlayıp hayatımınızın geri kalanınında yakamızı bırakmayan en büyük sorunlardan biridir. Sivilce ilk yıllarda ergenlikten dolayı oluşsada ilerleyen yaşlarda yağlı ve sağlıksız beslenme gibi sebeplerden ortaya çıkar.

Yağlı beslenmek sivilcenin beslenmesini ve çoğalmasına neden olur. Bu da sivilcelerden hiç kurtulamayacağımız anlamına gelir. Sivilceler genellikle biz kadınlar için tam bir kâbus. Hiç beklenmedik bir anda bir kızarıklık ve ardında küçük bir tepecik. Sonra da gelsin sivilcenin kardeşleri. Bu yüzden sivilceniz çıkar çıkmaz önlem alırsanız, sivilceleriniz yayılmamış olur. Sivilcelerin üzerine sürülen yağlı kremler ve makyaj malzemeleri de sivilcenin çoğalmasına ve daha geç iyileşmesine etki eder. Sivilceleriniz çıktığı zaman önlemini alırsanız, hatta hiç çıkmadan önlemini alır iseniz daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Peki bu önlemler nelerdir?

  • Sivilce oluşumunu önlemek için ilk olarak beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Çekirdek ve kolanın zararlarını çoğumuz duymuşuzdur. Sivilce çıkmasında en büyük rollerden birini üstlendiklerini belirtmek isteriz. Çekirdekteki yağ seviyesi ve kola da ki şeker oranı yüzde çıkan sivilcelerin temel sebeplerindendir. Eğer sivilce çıkmasını engellemek istiyorsanız fazla yağlı ve hazır yiyeceklerden kaçınmalısınız. Sağlıksız fast food yiyecekler de sivilce oluşumunu tetiklediği için fast foodlardan da uzak durmalısınız.
  • Sivilce oluşumunun bir diğer sebebi ise aşırı strestir. Stres ve sıkıntılar vücutta büyük rahatsızlıklara yol açabilecek düzeydedir. Yol açtığı rahatsızlıklardan biri de sivilce oluşumudur. Çok stresli ve üzüntülü günler geçiriyor iseniz, sivilce çıkması da oldukça doğaldır. Sivilcenin stresten kaynaklı oluşması da geçirilebilir bir rahatsızlıktır fakat sivilceleriniz fazlasıyla çoğaldı ise, stresten ve üzüntüden uzak durmaya çalışınız.