Bakteri Transferini Engelleyin

Eğer sivilceli ve sorunlu bir cildiniz varsa cilt bakımınıza ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Hiç aklınıza gelmeyecek ayrıntılar sivilcelerinizin artmasına, yayılmasına ve büyümesine neden olabilir. Yastık yüzleri tehlikeli bir bakteri yuvasıdır. Her gün yüzünüzü koyduğunuz yastık yüzüne ihtihaplı sivilceler akabilir. Bu da yüzünüzde sivilce bulunmayan bir bölgeye sivilcelerin taşınması demektir. 2 günde bir yastık yüzlerinizi değiştirmek doğabilecek olumsuz sonuçları önler.

Bir diğer dikkat edilmeyen bakteri yuvası yer ise telefon ekranları. Gün içinde sık sık yanağınıza götürdüğünüz telefon ekranınızı antibakteriyel mendillerle silerek bakteri transferini engelleyebilirsiniz. Aksi taktirde mevcut sivilcelerinizi tüm yüzünüze yayabilirsiniz!

Son olarak belki de en dikkat edilmesi gereken şey temiz havlular ile yüzünüzü kurulamak. Bunun için mümkünse tek kullanımlık ince havluları ve emici selpak havluları kullanabilirsiniz. Eğer büyük havluları kullanmayı daha rahat buluyorsanız yine 2 güne bir havlularınızı yıkamayı ihmal etmeyin. Evde havlunuz ayrı olmalı ve sizden başkası kullanmamalı.

Aktif Sivilce Bakımı

Eğer  dönemsel değil de şişkin, acılı ve ağrılı sivilceler çıkartıyorsanız mutlaka dermatologunuza danışarak cilt ürünleri kullanmaya özen gösterin. Sivilcelerin asla sıkılmaması, oynanmaması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Sivilce lekelerinin en büyük nedeni oynanan, patlatılan sivilcelerdir. Aktif sivilcenizin sabaha kadar bir nebze olsun küçülmesi için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Çağ ayacı yağı kurutucu etkiye sabiptir ve antibakteriyeldir. Sivilcenizin üzerine kulak pamuğu yardımıyla bir miktar çay ağacı yağı sürerseniz sabaha şişliğinin ve acısının azaldığını farkedeceksiniz.