Sivilceye İyi Gelen Yöntemler

Acılı, ağrılı geçmek bilmeyen ve özellikle regl dönemlerinde kabusumuz haline gelen sivilceler ile nasıl mücadele edebiliriz? Sivilceler konusunda neleri asla yapmamalıyız, neleri uygulamalıyız? Sivilceye iyi gelen öneriler, Tüm detaylar yazınızda, keyifli okumalar.

Sivilce Sıkıldığında Ne Olur?

Sivilcenin asla sıkılmaması gerektiğini zaten defalarca duymuşsunuzdur. Sivilceyi sıkmak sivilce lekesinin cilt yüzeyinde kalmasına neden olacağı gibi aynı zamanda cildin kusurlu olmayan diğer bölgelerine de yayılmasına neden olur. Çünkü sivilcenin içerisindeki irin cildin diğer bölgelerine bulaştığı zaman ciltte daha fazla aknelenme sorunu meydana gelir. Bu da önüne geçemeyeceğiniz akneli cilt problemleriine davetiye çıkartır. Peki ama sivilce ve aknelerle nasıl baş edebiliriz? İşte bunun için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler;

Çay Ağacı Yağı İle Sivilcenizi Sakinleştirin, Kızarıklığı Yatıştırın

Çay ağacı yağının sivilcelere üzerinde mucizevi bir etkisi bulunuyor. Çay ağacı yağı antibakteriyel bir yağdır. Yani uygulanan bölgeyi dezenfekte eder, hızlıca kurutur ve bakterilerin çevreye yayılmasını engeller. Bir kulak çubuğu yardımı ile doğal çay ağacı yağını aknenin üzerine direkt uygulayın. Bu biraz canınızı yakabilir. Fakat birkaç saat içerisinde aknenin daha hızlı kuruduğunu içerisindeki sıvının zamanla azaldığını ve en önemlisi acı, ağrı ve şişliğinin azaldığını fark edeceksiniz.

Anında Etkisini Görmek İçin

Eğer ertesi gün önemli bir davetiniz var ise veya önemli bir yere gidecekseniz en azından sivilcenizin şişliğinin ve kızarıklığının geçmesini istiyorsanız bu yöntem bire bir. Bir gece önceden kompres olarak uygulayacağınız soğuk çay ağacı yağının sivilcenizin görünürlüğünü çok azalttığını farkedeceksiniz. Sivilceniz geçene kadar bu yöntemi uyguladığınızda aknenizin zamanla kuruduğunu ve leke bırakmadan ortadan kaybolduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Temizlik

Akne sorunuyla mücadele ederken telefonunuzun ekranını sık sık temizlemeyi, yastık yüzünüzü değiştirmeyi, havlunuzu yenilemeyide ihmal etmeyin. Hatta mümkünse tek kullanımlık kağıt havlular kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Akne tüm cildinize yayılabilir, özellikle yastık kılıflarında gece tüm cildinize yayılması için bakteri oluşumu hızlanır. Bu yüzden yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin, tek kullanımlık kağıt havlular yardımı ile cildinizi kurulayın ve telefonunuzun ekranını antibakteriyel temizleme mendilleri ile silmeyi ihmal etmeyin.