Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hepimizin canını sıkan ortak bir konu olan siyah noktalar doğru şekilde temizlenmediğinde ciltte leke bırakabiliyor. Siz de siyah noktalarınızı sıkarak veya baskı uygulayarak temizlemek yerine bu profesyonel yöntemlerden faydalanarak cildinize en az zararı vererek siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte en popüler siyah nokta temizleme yöntemleri ve etkileri, keyifli okumalar..

Burun Bandı

Bilinen en popüler siyah nokta temizleme yöntemlerinden biri de burun bantları.. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz burun bantlarının daha etkili hale gelmesini istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir buhar banyosu! Bir kaba sıcak su koyarak üzerine doğru başınızı hafif eğin. Aynı zamanda havlu ile başınızı kapatarak nemin, buharın uçmasına engel olun. Buhar cildinizdeki tüm gözenekleri açarak siyah noktalarınızın alınabilir hale gelmesine yardımcı olacak. Eğer gözeneklerinizi açmadan burun bandı yapıştırırsanız hiçbir siyah noktanız alınmayacaktır. Unutmayın siyah noktalar derinin hafif altındadır. Bu yüzden gözenekleri genişleterek siyah nokta bandının tutunmasına yardımcı olmanız gerekiyor. O buhar banyosundan sonra hemen siyah nokta bandını yapıştırın ve bir süre kurumasını bekleyin. Hafifçe çekerek siyah noktalarınızın banda yapışmasına yardımcı olun. Bir anda çekerseniz tüm siyah noktalar burnunuzda kalacak ve banda gelmeyecektir. Bu yöntem ile siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Buhar banyosunun ne kadar işe yaradığına siz bile inanamayacaksınız!

Soyulabilen Siyah Maskeler

Gerek tüm yüze, gerekse burun bölgesine uygulayabileceğiniz soyulabilen siyah maskeler burun bantlarına oranla daha fazla iş görüyor diyebiliriz. Tıpkı burun bandında uyguladığınız yöntem gibi yine gözeneklerinizi açmanız gerekiyor. Her iki yöntemde de gözeneklerinizin açık olması tüm siyah noktaların temizlenmesi açısından oldukça önemlidir. Küçük bir buhar banyosundan sonra veya duştan hemen çıktıktan sonra hafif baskı uygulayarak soyulabilen siyah maskeyi uygulayın kurumasını bekledikten sonra hafif ve nazik hareketlerle burnunuzdan veya tüm yüzünüzden soyulabilen maskeyi arındırın. Bu noktada oldukça sabırlı olmanız ve yavaş hareket etmeniz tüm Siyah noktaların kopmadan maskeye gelmesi açısından oldukça önemli. Her iki yöntemde de yavaş hareket etmeniz siyah noktalarınızı koparak derinize kalmasına engel olacak. Bu iki yöntemle de siyah noktalarınızdan arınabilirsiniz.

Sıra geldi en önemli noktaya! Açtığınız gözenekleri küçültürek tekrar siyah nokta oluşumunu engellemeniz gerekiyor. Bunun için uygulayabileceğiniz iki doğal yöntem var; bir tanesi soğuk maden suyu. Maden suyu gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda içerdiği mineraller ile cilt için oldukça faydalıdır. Diğer bir yöntem ise gülsuyu ile gözenekleri küçültme yöntemidir. Gül suyu soğuk olursa gözenekleriniz daha çabuk küçülecektir. Bir miktar pamuğa gül suyunu döktükten sonra bastır çek hareketleri ile özellikle burun bölgenize ve göreneklerinizin yoğun olduğu bölgelere uygulayın. Bu kompresi sabah akşam olmak üzere günde 2 kere uygulayarak gözeneklerinizin daha temiz kalmasına ve küçülmesine yardımcı olabilirsiniz.