Siyah Noktalara İyi Gelen Doğal Maske Tarifleri

Kadın erkek, büyük küçük demeden hepimizin sorunu siyah noktalar! Oluştuğunda gitmek bilmiyorlar, sıktığımızda ise cildimizde izler kalıyor.. Peki nasıl mücadele edeceğiz bu siyah noktalarla? Yazımızda evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz iki doğal siyah nokta maskesi tarifinden bahsettik. Bu maskeleri düzenli olarak uyguladığınızda cildiniz parlayacak, ışıltılı hale gelecek ve aynı zamanda siyah nokta oluşumu da engellenecek, keyifli okumalar..

Beyaz Kil, Gül Suyu Maskesi

Her cilt tipine uygun olması açısından beyaz kili tercih ettik. Bildiğiniz gibi birçok kil çeşidi bulunuyor. Kırmızı kil, yeşil kil, siyah kil bunlardan bazıları.. Beyaz kil içlerinde en yumuşak ve ciltte hassasiyet yaratmayanı. Yani bu yüzden tüm cilt tipleri güvenle kullanabilir.

İçeriğine gül suyu ekleyerek maskeyi daha da yumuşak hale getirin. Kuru ciltler dahil olmak üzere tüm ciltlerin kullanımına uygun olan bu maske de önemli olan oranı tutturmak. Tabiri caiz ise macun kıvamında bir kıvam elde etmeniz gerekiyor. Bunun için aktardan alacağınız beyaz kilin üzerine hafif  gül suyu karıştırarak kıvamlandırmanız gerekiyor. Gül suyunu ne kadar ekleyeceğiniz size kalmış. Fakat daha macun ve kıvamlı bir maske elde ederseniz cildinizde daha iyi duracaktır. Temizlemiş olduğunuz cildinize mümkünse buhar banyosu yapıp uygulamadan önce gözeneklerinizi açın. Gözeneklerinizin açık olması maskenin iki kat işe yaraması açısından oldukça önemli. Bunun için duştan çıktıktan hemen sonra bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Tüm cildinize eşit miktarda yedirdiğiniz maskenin kuruması için bir süre bekleyin. Yaklaşık 10 dakika sonra kuruyacaktır. Ilık havlu yardımı ile yüzünüzden çıkartın. Bu maskeyi haftada iki gün tekrar ederek siyah noktalarınızdan ve aşırı yağlanma sorunundan kurtulabilirsiniz.

Aktif Karbon Maskesi

Piyasada hazır halde satılan aktif karbonlar bulunsa da içiniz rahat etmiyor ve daha temiz içerikli bir maske elde etmek istiyorsanız evinizde aktif karbonlu maske yapabilirsiniz. favori kil maskesinin içine aktif karbon ekleyerek daha güçlü bir karışım elde edebilirsiniz. Onun için aktardan alacağınız kilin içerisine bir miktar aktif karbon ekleyerek homojen hale gelmesi için yine gülsuyu kullanabilirsiniz. Bir önceki maskeye göre biraz daha agresif ve sert bir maske olduğu konusunda sizi uyaralım. Yağlı ve hassas olmayan ciltlerin kullanımına uygun olan bu maske Siyah noktalara neredeyse %100 çözüm oluyor. Haftada bir gün uygulamanız öneriliyor. Uygularken mutlaka küçük bir noktada alerji testi yapın. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra yine ılık ıslak havlu yardımı ile cildinizden arındırabilirsiniz. 2 maskeyi de uyguladıktan sonra mutlaka gözeneklerinizin tekrar küçülmesi için tonik kullanmanız önerilir.