Erkek kadın demeden hepimizin ortak sorunu olan siyah noktalar kimi zaman oldukça can sıkıcı olabiliyor. Siyah noktaların cildin yağlı veya kuru olmasıyla çokta alakası yok aslında. Kuru ciltlerde de gözenekler genişleyip içine kir ve yağ dolabilir. Düzenli bir temizlik ve cilt bakımı ile siyah noktaları azaltmak mümkün. İşte siyah noktalardan kurtulmak için çeşitli alternatifler.

Peelingler

Bilinen en etkili siyah noktalardan ve pürüzlerden kurtulma yollarından biride peelingler. İri tanecikli sert ve yumuşak tanecikler bulunmakta. Kimisi ciltteki fazla yağı emerek sebum dengesini sağlamakta, kimisi ise cilt kuruluğunu önleyerek nem vermekte. Peelinglerin içindeki tanecikler ile siyah noktaların yoğun olduğu (burun üstü ve çevresi, çene) bölgelerine yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak cilt yüzeyindeki siyah noktalardan arınmak mümkün. Fakat bu yöntem hem sadece cilt yüzeyindeki siyah noktaların giderilmesini sağlar hem de hassas ciltlerde iritasyona sebep olabilir.

Siyah Nokta Bantları

Siyah noktaları nispeten daha derinden alarak uzun süreli temizlik sağlayan siyah nokta bantlarının en etkili kullanım yöntemi şu şekilde. İlk olarak cildinizi ılık buharlı suya tutun veya duşa girin. Bu gözeneklerinizin genişleyip açılmasını sağlayacak. Ardından siyah nokta bandını burnunuzun, çenenizin üzerine yapıştırarak hafif su ile iyice bastırın. Bastırmanın hafifçe kuvvetli olması siyah nokta bandının üzerindeki jelimsi yapıyı gözeneklerin en içine itecek ve bu jel donduğunda siyah noktalarınız kökünden çıkacaktır. Siyah nokta bandını kuruduktan sonra sert bir şekilde değil yavaş hareketlerle çekerseniz siyah noktalar kopmadan gözenek içinde kalmadan bir bütün halinde çıkacaktır.