Yanlış uygulama ile olduğunuzdan daha yaşlı, daha solgun ve daha yorgun görünebilirsiniz. Makyaj her zaman sizi canlı ve dinamik göstermeyebilir. Bu yazımızda özellikle ‘olgun’ ciltlerin denememesi gereken makyaj hatalarından bahsettik, keyifli okumalar..

Üst Üste Pudralı Ürünler Uygulamayın

Olgun ciltlerin en büyük problemi şüphesiz mimik ve göz çevresi kırışıklıkları.. Sanılanın aksine üst üste pudralı ürünler uygulamak ürünün çizgilerinize daha fazla dolmasına neden olur. Örneğin pudra bitişli veya direk ‘pudra’ fondotenler uygulayıp üzerine bir de sabitlemek için pudra geçtiğinizde hem cildiniz katman katman duracak hem de kullandığınız ürünler çizgilerinize dolarak ortaya hoş olmayan görüntüler çıkartacaktır. Bunun yerine kremsi ürünler kullanmak cildinizi daha canlı ve ışıl ışıl gösterecektir. Krem allıklar, saten bitişli fondötenler tam size göre. Eğer rahatsızlık duyarsanız göz altı kapatıcınızı hiç vakit kaybetmeden hemen transparan bir pudra ile sabitlerseniz ürün göz çevresi çizgilerinize dolmayacaktır.

Göz İçlerinize Siyah Kalem Yerine Beyaz Kalem Çekin

Özellikle nispeten küçük gözlere sahipseniz göz içlerinize çekeceğiniz siyah kalem gözlerinizi daha da küçük gösterecektir. Bunun yerine göz içlerinize beyaz-bej-şampanya veya ten rengi kalemler çekerek daha aydınlık, iri ve taze bakışlara kavuşabilirsiniz.

Koyu ve Mat Rujlardan Kaçının

Özellikle dudak çevreniz fazlasıyla kırışık ise mat rujlar tüm çizgilerinizi belli edip çizgilerinize dolma yapacaktır. Bunun yerine daha kremsi ve saten bitişe sahip doğal tonlar kullanmak sizi olduğunuzdan daha genç ve taze gösterecektir. Özellikle gül kurusu, içinde kahvelik bulunan pembe tonları ve mercan renkleri size çok yakışacaktır. Koyu ve mat rujlar dudaklarınızı daha çizgili ve daha kusurlu göstereceğinden daima dudaklarınızı gün boyu nemli tutan, uygulaması daha ‘kolay’ renkleri tercih edebilirsiniz.