Soğuk Algınlığına İyi Gelen İçecek Önerileri

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile özellikle mevsim geçişlerinde çok sık hastalanırız. Bunun en büyük nedeni mevsim geçişlerine uyum sağlamakta zorlanan immün yani bağışıklık sistemimizin bir süreliğine çökmesi ve bakterilerin vücudumuza girmesine izin vermesidir.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Beslenmenize Önem Verin

Hastalıklara yakalanma oranını minimuma indirmek için beslenme rutininize size güç veren yiyecekleri, özellikle yeşil yapraklı sebzeleri eklemenizde fayda var. Fakat bu kez hazırlıksız yakalandıysanız ve boğaz ağrısı, geniz akıntısı ile beraber halsizlik baş gösterdiyse o halde çözümü sıcacık içeceklerde! Bu içecekler ile şifa bularak hastalık döneminin uzun sürmesini engelleyebilirsiniz.

Soğuk algınlığına iyi gelen içecekler ile bu dönemi daha hafif bir şekilde atlatabilirsiniz. İşte soğuk algınlığına iyi gelen içecekler;

Şifa Kaynağı Ihlamur

Soğuk algınlığına iyi gelen içeceklerin başında elbette ıhlamur geliyor. Ihlamur doğal bir ağrı kesicidir. Soğuk algınlığı dönemlerinde genzimiz, burun akıntımız ve boğaz ağrımız ile baş ederken, boğazımızı yumuşatacak bazı içeceklere ihtiyaç duyarız. Bu içeceklerin başında ıhlamur geliyor. Ihlamur yapraklarının doğal ağrı kesici ve yumuşatıcı etkisinden faydalanarak soğuk algınlığı dönemini daha kolay bir şekilde anlatabilirsiniz. Ihlamuru direkt suyun içine koyup kaynatmaktan ziyade, kaynattığınız suyun içerisine ıhlamur yapraklarını atarak demlenmesini sağlayın. Bu ıhlamurun tadını daha iyi vermesine ve aromasının daha güzel olmasına yardımcı olacaktır. Ihlamuru şekerle içmek yerine içeceğinizin içerisine bal  katarak boğazınızın ekstra yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Öksürük Giderici ve Boğaz Yumuşatıcı Zencefil

Zencefil çayı da deneyeceğiniz bir diğer seçenek. Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini hepimiz biliyoruz. Zencefile en çok yakışan diğer bir içerik ise limondur. Limonlu zencefil çayı ile soğuk algınlığını çok kısa bir sürede atlatabilirsiniz. Limonun içerdiği C vitamini ve diğer vitaminler ile soğuk algınlığını daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Zencefil çayının demlemek için bir çay kaşığı taze zencefili dilimleyin ve bir bardak sıcak suyun içerisine atın. 5 dakikada boyunca kaynattıktan sonra süzerek çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Dilerseniz içine limon sıkabilir, dilerseniz bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.