Soğuk Havalarda Cildimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Soğuk havaların yaklaşması kış mevsiminin gelip çatması ile birlikte cildimizde anormal değişimler gözlemleriz.. Özellikle kuru ciltler ekstra olarak kuruyup pul pul dökülebilir. Cilt matlaşır, eski ışıltısını kaybeder ve cilt üzerinde pütürler meydana gelebilir. Özellikle uzmanların görüşüne göre el, ayak, burun ve dudak çevresi ekstra olarak kurmaya meyilli bölgelerin başında yer alıyor. Keza göz çevresindeki kırışıklıkların artması, kuruluğun artması sonucu ciltte pütürlenme, egzamatik problemlerde etkilerden bazıları..

Peki ama soğuk havalarda cildimizi nasıl koruyabiliriz?

Detaylar yazımızda keyifli okumalar..

Nem Desteğinin Önemi

Soğuk havalarda cildimizi korumak için elbette nemlendirici kullanmamız çok önemli. Fakat ekstra olarak nem veren iki kat etkili nemlendirici etkili ürünleri kullanmanız gerekiyor.. Özellikle cildimizi yıkarken yine nem veren nemlendirici etkili, cildimizi asla kurutmayan, gelmeyen özel nemlendiriciler ile cildinizi yıkamamız gerekiyor. Keza peeling tercihlerinde de bu geçerli. Özellikle ölü deriyi atmamıza yardımcı olan ve cildimize eski elastikiyetini parlaklığını geri kazandıran peeling tercihlerinde cildimizi çizmeyecek mikro tanecikler bulunan peelingleri tercih etmemiz gerekiyor.

Elbette beslenme düzeninizde çok önemli. Özellikle içeriğinde E ve B vitamini barındıran besinleri tüketmemizin yanı sıra günde en az 2 buçuk 3 litreye yakın su tüketmemiz gerekiyor. Su tüketimi cildin nem kaybetmesini engelleyen en önemli etmenlerden biridir. Dıştan ne kadar cildinize krem ile destek verseniz, nemlendirseniz de içten su içmediğiniz zaman cilt kendi bariyerini koruyamaz ve nem kaybı yaşamaya başlar..

Soğuk havalarda cildinizi zararlı etkilerden korumak için yazın kullandığınız güneş kremlerini kullanmaya da devam etmeniz gerekiyor. Güneş kremi bilindiğin aksine sadece yazın kullanılmaz! Güneşin zararlı etkilerini kışın da cildimizi etkilemeye devam eder.. Bu yüzden en az 25 koruma faktörü ve üzeri güneş kremlerini gün içerisinde tazeleyerek cildimize uygulamamız gerekiyor.

Göz çevresi bakımı için ise özel kremlerden faydalanabilirsiniz. Gece yatarken bolca uygulayabileceğiniz özel kremleri haftada bir desteklemek adına maske olarak daha kalın bir tabaka halinde uygulayıp daha sonra 15 dakika bekleyip silebilirsiniz. Böylece göz çevreniz ekstra olarak kurumayacak ve kırışıklıklarınız artmayacaktır.