Soğuk Havalarda Saçlarınızı Korumak İçin Pratik İpuçları

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte cildimiz ve saçlarımız doğaya uyum sağlamak adına ısının aniden düşmesi ile birlikte kuruyabilir. Bu kurumanın sonucunda özellikle saç uçlarındaki kırıklar ekstra belirginleşmeye başlar. Bunun sonucunda tararken koparak dökülmeler, dipten uca matlaşma ve cansızlık problemi de meydana gelebilir. Peki soğuk havalarda özellikle kışın saçlarımızı korumak için hangi uygulamaları yapabiliriz? Yazımızda saçlarınızı onarmak, eski ışıltısına ve sağlığına kavuşturmak soğuk havalarda uygulayabileceğiniz için pratik ipuçlarından bahsettik, keyifli okumalar..

Beslenmeyi Es Geçmeyin

Saçlarınızın eski sağlığını kazanmasını istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey şüphesiz beslenme rutininizi düzene oturtmaktır. Mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimiz zayıfladığı için dolayısıyla immün sistemimizde düşüş yaşanacaktır. Bu da hastalıklara yakalanma oranını artıracağı gibi, saçımız, cildimiz ve tırnaklarımız üzerinde de olumsuz etkiler yaratacaktır. Bunun için beslenme rutine önem vermeniz gerekiyor. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli bol bol su içmelisiniz. Su tüketimi saç sağlığını da doğrudan ilgilendirir. Gelelim dıştan müdahalelere. Haftada en az 1 veya 2 gün saç maskesi kullanmanızı öneriyoruz.

Temiz İçerikli Saç Maskeleri

Piyasada satılan hazır maskelerden faydalanabilir veya ev ortamında kendi doğal maskenizi hazırlayabilirsiniz. Örneğin zeytinyağı ve mayonez karışımı ile yapacağınız saç maskesi saçlarınızdaki matlığı alıp götürecek saçlarınızın hızlı uzamasına yardımcı olacak ve saç uçlarındaki kırıkları onaracaktır. Bu malzemeleri kolay bir şekilde elde edeceğiniz için haftada en az bir gün maske uyguladıktan sonra mutlaka arındırıcı şampuan kullanmanızı öneriyoruz. Maske sonrası arındırıcı şampuan kullanımı çok önemlidir. Çünkü gerek saç bakım ürünleri gerek maske sonrası saç dibinde kalıntılar oluşur. Bu kalıntılar iyi bir şekilde temizlenmezse saç dökülmelerine, saçlarda matlığa ve ekstra yağlanmaya neden olur. Arındırıcı şampuanlar genelde şeffaf yapıdadır. Özellikle içeriğinde mentol, limon, narenciye, çay ağacı yağı gibi özler bulundururlar. Siz de haftada bir gün arındırıcı şampuan kullanarak ve parmaklarınız yardımıyla saç diplerinize masaj yaparak saç diplerinizdeki kalıntıyı mutlaka giderin. Aksi halde saç diplerinizde kalıntı oluşacağından dolayı saçlarınız ekstra olarak yağlanacak ve dökülmeye daha meyilli hale gelecektir. Tıpkı cildimiz gibi saçlarımızın da neme ihtiyacı vardır.

Köpürmeyen Şampuanların Farkı

Saçlarınızdaki nem dengesini korumak adına haftanın 1-2 günü kremsi formdaki şampuanları kullanabilir ve özellikle duştan sonra saç uçlarına saç bakım yağı uygulayabilirsiniz. Saç bakım yağı kullanımını boy ve uçlara uygulamaya özen gösterin. Saç diplerine fazla getirmemeye çalışın. Aksi halde saç diplerinde ekstra olarak yağlanmaya neden olabilir. Saçlarınızdaki onarımı hızlandırmak için en az 1 ay saçlarınıza ısıl işlem yapmanız önermiyoruz. Saçlarınıza ısıl işlemi yaptığınızda saçlarınızı korumak için saç spreyi kullanmalısınız. Birkaç ay saçlarınızı dinlendirdiğinizde saçlarınızdaki toparlanmanın çok daha hızlı bir şekilde ilerlediğini fark edeceksiniz.