Spor Alışverişi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Spor yapan kişilerin çoğalması ve sporun popüler bir hale gelmesi ile spor alışverişi yapanların sayısı da gün geçtikçe artıyor! Dolayısıyla birbirinden farklı spor kıyafetleri de üretilmeye başlanıyor. Farklı spor gruplarına uygun olarak üretilen taytlar, eşofman üstleri, spor ayakkabılar ve diğer aksesuarları tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz? Yazımızda spor alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar..

Spor Kategorinizi Belirleyin

Spor alışverişi yaparken elbette ilk olarak yapacağınız spora uygun ürünler almak için o bölüme yönelmelisiniz. Örneğin koşu yapacaksınız dışarıda koşmaya uygun spor ayakkabısı, tayt ve eşofman üstü çeşitlerine göz atabilirsiniz. veya yoga yapacaksanız terinizi emecek, size ekstra esneklik sağlayacak, hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafet çeşitlerine bakabilirsiniz. Yani her spor tayt ve her spor ayakkabı her spor için uygun değildir.. Yapacağınız spora uygun olarak seçeceğiniz tayt spor ayakkabı eşofman üstü ve diğer aksesuarlar spora olan ilginizi de arttıracaktır.

Örneğin spor ayakkabı çeşitlerinde koşu ayakkabısı, yoga ayakkabısı, ağırlık çalışma ayakkabısı, basketbol, futbol ayakkabısı ve diğer sporlar için ayakkabılar ayrı ayrıdır. Kimisinin bileği yüksek, bileği saran modelleri vardır kimisinin aksine bileği daha açıktır ve oldukça esnektir. Bunları öğrenmek için spor antrenörlerinize danışabilir veya spor malzemeleri satan yerlerde bulunan bilgili satış danışmanlarıyla konuşabilirsiniz.

Bedeninizi Tanıyın

Spor alışverişi yaparken bedeninizi de iyi bilmeniz gerekiyor. Eğer ekstra olarak zayıflamaya çalışıyorsanız veya kilo almaya çalışıyorsanız bunu hesaba katarak birkaç beden büyük veya küçük alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin hala zayıflama sürecinde isteriz üzerinizde tam olarak oturan bir tayt almaktansa belki de bir beden küçük tayt alarak motivasyon sağlayabilirsiniz. Spor alışverişi yaparken seçeceğiniz kumaşlarda çok önemlidir..

Özellikleri spor sırasında sıkça terlediğimiz için terimizi çeke,n terimizi dışarı atmamıza yardımcı olan, içerisinde zararlı bileşenler bulunmayan doğal kumaşları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Özellikle pamuklu kumaşlar yoga için ideal parçalardır. Kadınlar spor sütyenlerin de rahatla ve göğüs formuna uygun sütyeni seçmeye özen göstermelidirler. Özellikle spor sırasında size kendinizi güvende hissettirecek asla sırtınızı ağrıtmayacak göğüslerinizi sıkmayacak ideal sütyeni bulmanız yapacağınız spordan verim almanız için çok önemli bir kriterdir.