“Şimdiye Kadarki En İyi Egzersiz Yemeğiniz” başlıklı makalemizde egzersiz öncesi veya sonrası nelerin yenilebileceği konusunda kısaca bahsetmiştik. Peki egzersiz sonrası hangi gıdalar bize doğrudan enerji olarak geri dönüyor bunları biliyor musunuz? Gelin hep beraber bu gıdaları inceleyelim.

En önemli noktalardan birisi bol miktarda su ile vücudumuzun kaybettiği suyu ve minerali yerine koymaktır. Eğer çok yoğun bir tempoda egzersiz yapıyorsanız mineral içerikli sporcu içecekleri içmenizde faydalı olacaktır. İster vücut geliştirme olsun ister sağlığınızı korumak adına yapılan egzersizler olsun çalışma sonrası yakıt ikmali yapmalısınız.

Egzersiz sonrası yakıt

Elma dilimleri ve fıstık ezmesi: Elma antioksidan maddeler bakımından zengin bir meyvedir ve iltihap oluşumunu önleyici etkiye sahiptir. Fıstık ezmesi ise doymuş yağ ve protein deposu olarak spor sonrası beslenme listemizde önemli bir yere sahiptir. Bu klasik ve kolay atıştırmalıklar çok lezzetli olmalarının yanında enerji kaynağımız olmak için birebirdirler.

Yumurta – kızarmış ekmek – meyve : Yumurta birçok sporcu tarafından protein ihtiyacını karşılamak amacıyla temel besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek protein oranı vücudunuzun ihtiyacı olan proteini karşılamanıza yardımcı olacaktır. Kızarmış ekmek ile karbonhidrat ihtiyacınızı da karşılayarak spor sonrası bitkinliğin önüne geçebilirsiniz. Sizin zevkinize kalmış olan meyve kısmı ise kaybettiğiniz suyu ve günlük vitamin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Taze sebzeler ve bakliyatlar: Bir diğer protein kaynağı ise bakliyatlardır. Bitkisel protein içeren bu gıdalar nohut, fasulye ya da pirinç gibi gıdalar olabilir. Bakliyat içeren yemeğinizi çeşitli sebzelerle zenginleştirerek vücudunuzun ihtiyacı olan diğer besinleri almasına da yardımcı olabilirsiniz.

Protein ağırlıklı sandviçler: Tavuk eti ya da hindi eti içeren lezzetli bir sandviç hazırlayarak midenizi şenlendirebilirsiniz. İçerisine koyacağınız sebze ve salatalık malzemelerle sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Smoothieler : Kendinize protein deposu bir smoothie yaparak sağlıklı ve lezzetli bir şekilde ihtiyacınız olan proteini sağlayabilirsiniz. İçerisine koyacağınız protein tozu, fındık fıstık ve bal gibi gıdalarla daha da besleyici hale getirebilirsiniz.