Spor Yapanların Mutlaka Tüketmesi Gereken 5 Faydalı Gıda

Spor yaparken vücudumuzun gelişimi için, sağlıklı bir şekilde kas kütlesi kazanmak için beslenme de bir o kadar önemlidir! Spor yapmanın etkisi size artı olarak dönecektir. Spor ile birlikte sağlıklı beslenmenin etkisi ise muhteşem olacaktır. Bu iki rutini de hayatınıza ekleyerek yeni bir başlangıç yapabilir, sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz!

İşte spor yapanların mutlaka tüketmesi gereken 5 önemli gıda maddesi;

 

1-  Yumurta

Kas gelişimi, saç, tırnak, cilt sağlığı, beyin gelişimi, sinir sistemi ve metabolizmanın hızlanmasında büyük rol oynayan yumurta özellikle spor yapanların mutlaka günde en az 1 adet tüketmesi gereken gıdaların başında geliyor! Doğal bir Selenyum kaynağı olan yumurta aynı zamanda sporcuların protein ihtiyacını karşılayacak mucizevi bir besindir.

2-  Bulgur

Düşük bütçeli protein alımının en kolay yöntemlerinden biri de kurubaklagil ve buğdaya yönelmektir. Buğday içerisinde bulundurduğu B vitamini çeşitleri ile cilt sağlığını korur hem de kas gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunur.

3-  Avokado

Son dönemlerin en popüler yiyeceklerinden biri olan avokadoyu tüketmek oldukça faydalı. içerisinde birbirinden farklı vitamin, mineral ve amino asitleri barındıran avokado özellikle limon ve kaya tuzu ile birlikte tüketildiğinde hem besleyici hem doyurucu hem de oldukça faydalı bir gıda haline geliyor.

4- Kuruyemişler

Omega 3, Omega 6 ve faydalı yağların İçerisinde bulunduğu kuruyemişleri gün içerisinde tüketmek hem enerjinizin düşmesini engeller hem de faydalı yağları vücudumuza almamızı sağlar.

5- Zeytin

Özellikle spor yapanlar kahvaltıda en az 10 zeytin tüketmelidir. Zeytin doğal bir ilaçtır. Doğal Zeytinyağını vücuda almanın en güzel yollarından biri de kahvaltıda zeytin tüketmektir. Bu metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak daha çabuk doygunluk hissi yaşamınızı da sağlar.

Sizde bu faydalı besinleri rutininize ekleyerek daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Midenizi fast food ve Tabiri caizse zararlı yiyeceklerle doldurmak yerine doğal gıdalar ile beslenerek ikisinin arasındaki farkları kısa sürede anlayabilirsiniz. Spor rutininiz ile bu muhteşem yiyecekleri birleştirdiğimizde daha dinamik, daha etkin bir hayata geçiş yaptığınızı göreceksiniz! Olmazsa olmazlardan biri de elbette su tüketimi ! Su tüketimini hayatınızın odak noktası haline getirerek değişimi gözlerinizle görün!