Yoğun iş hayatınız, gergin ilişkileriniz, ailenizin sorumlulukları derken kendinizi bir anda ‘fazla öfkeli’ buluyor olabilirsiniz.. Üzerinizdeki baskılar sizi günden güne strese sürüklüyor ve bu durum yeme düzeninizi, hatta uyku düzeninizi bile etkiliyorsa bu yazı tam da sizin için. Evet belki tüm sorunlarınızı tamamen ortadan kaldırmayacak bu yazı ama onlarla mücadele etmenize yardım edecek öneriler sizleri bekliyor, keyifli okumalar..

Beslenmenizi Aksatmayın

Burada kastettiğimiz şey tam olarak şu ‘sağlığınıza dikkat edin’.. Stresten tüm gün yemek yemediyseniz ve artık her geçen gün bu bir ‘rutin’ haline geldiyse en büyük hatayı burada yapıyor olabilirsiniz.. Sorunlarla mücadele edebilmeniz için sağlıklı bir fizik lazım, enerji lazım.. Beyninizin soruna değil ‘çözüme’ odaklanması için ise beslenmeniz lazım. Gün size çok kötü haberler getirmiş olabilir, ama bu 1 bardak taze portakal suyu içmenize, sağlıklı bir şeyler yemenize engel olamaz değil mi? Bırakın sorunlar 1 saat daha köşede beklesin, önce sağlıklı bir şeyler yemeye çalışın.

Planlayıcı Bir Ajanda Tutmak

Yazma eylemi ilk başlarda belki size ‘gereksiz’ gelebilir. Her şeyi beyninizde taşımanıza gerek yok oysaki.. Düzenli ajanda tutmak, planlarınızı yazmak beyninizin yükünü hafifletecektir. Sadece yapmanız gereken işleri planlamayın, sizi mutlu eden hayallerinizi de yazın, sürekli hayallerinizi okumak size daima güç verecektir. İşleriniz planınıza göre gittiğinde ise hayatınızdaki stresleri ‘minimuma’ indirmiş olacaksınız. Sürekli bir şeyleri unutup son dakika da oradan oraya koşturmak yerine ajandanıza bakarak planlı hareket etmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Hobilerinizi Aksatmayın

Evet yoğun çalışma temposunda hobilerinize vakit ayırmak bazen neredeyse ‘imkansız’ gözükebilir.. Ama işe giderken sevdiğiniz bir sanatçıyı dinlemek, uyurken en sevdiğiniz kitabı dinlemek, ayda 1 kez sevdiğiniz bir filme gitmek yıllarınızı almaz değil mi? Daha kaliteli bir yaşam için ilk olarak kendinizi ihmal etmemeniz gerekir. Kendinizin düşmanı değil ‘dostu’ olun.. Bu şekilde her zorluğun üstesinden gelebilecek gücü daima kendinizde bulabilirsiniz.