Stresle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

Gerek iş hayatındaki stres, gerek günlük hayattaki stres, gerekse okul hayatındaki stres tüm günümüzü tüm haftamızı hatta tüm yılımızı etkileyebilir. Stres ile başa çıkılmadığında psikolojik rahatsızlıklar bir yana fizyolojik rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Öyle ki mide problemleri ciddi, baş ağrıları bunlardan bazılarıdır. Sizde stres yönetiminizi kontrol altına alarak çok daha keyifli ve rahat bir hayata adım atabilirsiniz. Yazımızda stresle baş etmenin püf noktalarından bahsettik, keyifli okumalar.

Hayatınızı Planlayın, Zamanınızı Yönetin

Stresle başa çıkmanın ilk önemli faktörü mutlaka zamanınızı, gününüzü ve hatta haftanızı planlamaktan geçiyor. Eğer çok fazla plan yapmaktan hoşlanımıyorsanız yani plan insanı değilseniz o halde size ufak bir defter kullanmanızı öneriyoruz. Aklınıza her şeyi yazamazsınız, her şeyi her an hatırlayamazsın. Fakat bir defter kullanarak tüm bunları not ettiğinizde hem kendinize farkında olmadan bir hatırlatıcı oluşturmuş olacaksınız hem de hayatınızı ufak da olsa bir düzene sokmuş olacaksınız. Stresle başa çıkmanın en önemli noktası hangi işi hangi saatte ne zaman bitireceğinizi bilmenizdir. Bu gibi durumlarda defterinizi açarak kontrolü hemen ele alabilirsiniz.

Kişisel Zamanlarınızdan Kısmayın

Stresle başa çıkarken eve geldiğinizde kendinizi rahatlatmayı bilmelisiniz. Kendinize güzel bir bitki çayı koyarak 5-10 dakika vakit ayırabilir, sevdiğiniz bir diziyi izleyebilir, sevdiğiniz bir filmi izleyebilir veya sadece müzik dinleyerek uzanabilirsiniz. Yeter ki kendinize vakit ayırın. 24 saat iş yükünü düşünerek veya stres olduğunuz konuyu kafanızda evirip çevirerek bu stresten kurtulmayı beklemeyin kendinize ve beyninize stres ile mücadele etmek için vakit tanıyın. Bazı bitkiler stres giderici özelliğe sahiptir.

Rahatlatıcı Öneriler

Özellikle yoğun iş temposundan dolayı veya beyninizin fazla çalıştığından dolayı geceleri uyumakta zorlanıyorsanız lavanta yağını öneriyoruz. Lavanta yağı doğal bir uyku getiricidir. Lavanta yağını yastığınıza birkaç fıs sıktıktan sonra çok daha rahat uykuya daldığınızı, stresinizin azaldığını ve en önemlisi baş ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Ayrıca lavanta yağını aromaterapik bir deneyim olarak el bileklerinizin iç kısımlarına uygulayarak kaslarınızın gevşemesine de yardımcı olabilirsiniz. Hatta bu tarz yağlar yoga, meditasyon yaparken de kullanılıyor ve kişinin rahatlayıp gevşemesine yardımcı oluyor.