Sürekli Yorgunluk Hissediyorsanız Dikkat!

Gün içerisinde sık sık uykunuzun geldiğini, enerjinizin tükendiğini ve sık sık baş ağrısı sorunuyla mücadele etmek zorunda kaldığınızı hissediyorsanız dikkat! Bu büyük sorunlara neden olacak bir belirti olabilir. Uzun süre geçmeyen yorgunluk ve uyku belirtileri depresyon, anksiyete bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklara neden olabilirken kan değerlerinizin düşüşü anlamına da geliyor olabilir. İşte sürekli yorgun ve uykulu hissetmenizin aklımıza gelmeyecek birkaç nedeni;

Uykunuz Uzun Olabilir Fakat Kaliteli mi?

Sürekli uykulu ve yorgun hissetmenizin en temel nedenlerinden biri uyuduğunuz uykunun yeterince kaliteli olmayışıdır. Yani günlük 10 veya 12 saat uyuyorsanız bu uyku kaliteli bir uyku anlamına gelmeyebilir. 10-12 saat uyku sonucunda uykunun kalitesizliğinden ötürü hala uykunuz geliyor ve uyku problemleri ile mücadele ediyor olabilirsiniz. Günün aynı saatlerinde uyumaya, aynı saatlerinde uyanmaya dikkat ederseniz ve uyumadan önce zararlı yiyecek ve içecekleri bünyenize almazsanız çok daha rahat bir şekilde uyuduğunuzu ve 5 saat olsun uyuduğunuz uykunun daha verimli olduğunu fark edeceksiniz.

Peki Ya Kan Değerleriniz?

Yazımızın başında dediğimiz gibi sürekli yorgunluk ve uyku problemlerinin bir başka nedeni de kan değerlerinizin düşüşüdür. Örneğin kan değerlerindeki D vitamini eksikliği yüksek oranda kansızlık problemine neden olabilmektedir. Bunun sonucunda kişi kendini sürekli enerjisiz uykulu ve hatta depresif bir ruh hali içinde hissedebilir. Mutlaka kan değerlerinize baktırmalı ve eğer gerekiyor ise vitamin takviyeleri almalısınız. Yanlış beslenme de bir başka nedendir. Yanlış beslenmeden kastımız sürekli olarak tek tip beslenmedir. Sürekli olarak hamur işi tüketimi veya sürekli olarak makarna, bulgur pilavı gibi katı gıdaların tüketimi zamanla bünyenizde yorgunluğa neden oluyor olabilir.

Mutlaka öğünlerinizde yeşil yapraklı bir sebze, salata ve çorba bulundurmayı ihmal etmeyin. Böylece sindirim sisteminiz daha aktif bir şekilde çalışacak, yorgunluk belirtileri de minimuma inecektir. Çok yüksek oranda kafein tüketimi de uykusuzluk problemini tetiklediğinden dolayı size gün içinde kendinizi yorgun hissettiriyor olabilir. Kahvaltıda bir, iki bardak çay içmek gün içerisinde bir, iki bardak kahve içmek yeterince fazla bir tüketim şeklidir. Eğer bu ölçülerin dışında kahve veya çay tüketiyorsanız o halde bunları minimuma indirmenizin zamanı geldi demektir. Siz de bu belirtilere dikkat ederek gün içerisinde enerjinizi koruyabilir ve uyku problemleri ile mücadele ederek daha kaliteli bir uykunun kapılarını aralayabilirsiniz.