Özel bir yere davetlisiniz ve tırnaklarınız hiç de iyi durumda değil.. Oysa siz gününüzün mükemmel geçmesi için kendinizi de iyi hissetmek istiyorsunuz. Hiç üzülmeyin imdadınıza takma tırnaklar yetişecek! Takma tırnağı ilk kez kullanacaksanız ve nasıl takılıp çıkartıldığı hakkında bir fikriniz yoksa doğru yerdesiniz.

Tırnak ölçülerinize göre size uygun tırnakları seçmek için ilk olarak yapışkan sürmeden tüm takma tırnakları kendi tırnaklarınızın üstüne koyarak deneyin. Çoğu takma tırnağın içinde 10 taneden fazla tırnak bulunur. Bunlar çeşitli boyutlardadır, sizin tırnağınıza en uygun olanları köşeye ayırdıktan sonra işleme başlayabilirsiniz.

Takma tırnak kitinin içinden çıkan yapıştırıcıyı kullanmaya özen gösterin. Bazı tırnak yapıştırıcıları zayıf olabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız güvenip bildiğiniz, tek başına satılan tırnak yapıştırıcılarından da faydalanabilirsiniz. Fakat bu yapıştırıcıların tırnak için özel  üretilmiş olmasına özen gösterin. Çünkü diğer türlü tırnağınıza büyük bir zarar verebilirsiniz.

Yapıştırıcıyı sürdükten sonra birkaç dakika kıvamlanıp yapıştırma özelliğinin gelmesini bekleyin ve ardından takma tırnağa yapıştırarak iyice bastırın. Bu noktada tırnaklarınıza, özellikle tırnak diplerine hafif baskı uygulayarak iyice oturtmaya dikkat edin. Bu takma tırnağın hem daha doğal durmasını sağlayacaktır hem de daha sağlam yapışıp gün içinde düşmemesini önleyecektir. Tüm tırnakları tamamladıktan sonra eğer isterseniz tırnak üstüne istediğiniz bir oje uygulayabilirsiniz. Hazır ojeli hatta kendinden süslemeli birçok tırnak modeli de bulunuyor.

Takma tırnakları çıkartmak da takmak kadar bir o kadar önemli. Eğer tırnaklarınızı zorlayarak veya bir cisimle kazıyarak takma tırnakları çıkartmaya kalkarsanız tırnaklarınız zarar görecektir. Öncelikle bir kaba ılık bir su boşaltıp yumuşaması için tırnaklarınızı 5 dakika kadar içinde bekletin bazı takma tırnakların yanında takma tırnak çıkarma solüsyonu da bulunuyor. eğer böyle bir solüsyon yoksa ılık su da işinizi görecektir. Yumuşayan takma tırnakları hafif hareketlerle portakal çubuğu gibi bir cisim ile ittirerek tırnaklarınızdan ayırabilirsiniz. Ardından tırnak bakımınızı da yapmayı ihmal etmeyin.