Birçoğumuz güzellik marketlerinde, raflarda çeşit çeşit gördüğümüz tarakların asıl işlevlerini bilmiyoruz. Yazımızda saçınıza en uygun tarağı bulmanız için tarak çeşitlerinden ve kullanılış amaçlarından bahsettik keyifli okumalar.

Kalın Dişli Taraklar

Saç sağlığınız için saçlarınızı önce uçlardan daha sonra diplerden hafif hareketlerle tanımamız gerekiyor. Ayrıca uzmanlar kalın dişli tarakların saçları daha az kırdığını söylüyorlar. Özellikle uzun, yoğun ve gür saçı olanlar kalın dişli tarak kullanarak hem canlarının yanmasını engelleyebilirler hem de saçlarına daha az zarar vererek daha kolay açılmasını sağlayabilirler. Bu tarakların aynı zamanda duşta kullanılan çeşitleri de bulunmaktadır.

İnce Dişli Krepe Tarakları

Saçlara ekstra hacim vermek, daha yoğun at kuyrukları elde edebilmek ve saçları yatıştırmak için kullanılan krepe tarakları genel olarak erkeklerin kullandığı klasik ince dişli taraklara benzese de aslında yapıları farklıdır. Krepe taraklarının diplere doğru genişleyen, incecik sert ve sivri dişleri vardır. Bu dişleri sayesinde en küçük kılları bile kavrayarak krepe yapmamızı sağlar.

Kahkül ve Saç Fırçaları

Gerek kıl yapıları gerekse boyutları bakımından en fazla çeşide sahip olan fırçalar genel olarak fön çekmek ve kahkül şekillendirmek için kullanılırlar. Özellikle çapı oldukça büyük olan fırçalar kırık fön ve hafif dalgalı saç için kullanılırlar. Daha küçük boyutlu olanları ise saçların ön kısmına yani perçem ve kahküllere şekil vermek amacıyla kullanılır. Saç fırçalarının hem tahta hem de sapı demir olan çeşitleri bulunmaktadır. Demir olanlar dikkatli kullanılmadığında saç derisinde ve saçlarda yanıklara sebep olmaktadır. Tahta taraklar demir olanlara göre kullanılması daha kolay olan çeşitlerindendir.