Teninize En Uygun Parfüm Seçme Rehberi

Her parfümün her tene yakışmadığı ve farklı kişilerde daha hoş, daha etkileyici koktuğu gerçeğini kabul edelim. Peki, bunun sebebi nedir? Neden yoldan geçen bir insanda koklayıp aşık olduğumuz koku bizde hayal ettiğimiz gibi durmaz? İmza kokumuzu nasıl buluruz? Tenimize en yakışan parfümü bulmak oldukça komplike bir olay gibi gözükse de aslında bilinen birkaç minik bilgi ile doğru seçimi yapmak mümkün.

Esmer Tenler

Pigment oranları daha yüksek esmer tenlerin ten yağları da diğer renklere göre biraz fazladır. Parfümü daha çabuk ısıtan ve dağılmasını sağlayan esmer tenler herkesin taşımakta zorlanacağı baharatlı parfümleri kolaylıkla yumuşatabilirler. Amber, misk, paçuli ve yılang yılang kokuları esmer tenlerde tapılası durur. Özellikle kış parfümünüzde bu notalardan birini veya birkaçını bulundurarak. İmza kokunuzu bulabilirsiniz.

Kumral Tenler

Esmer tenlere göre parfüm notalarını daha geç çevreye yayan kumral tenler nispeten daha yumuşak daha kadınsı kokuları tercih edebilirler. Beyaz biber, vanilya, karamel gibi notalardan oluşan parfümler kumral tenlere çok yakışacaktır. Eğer daha sıcak ve yaza uygun bir koku arayışındaysanız içinde Hindistan cevizi bulunan yumuşak ve yazı hatırlatan kokuları da tercih edebilirsiniz.

Beyaz Tenler

Baharatlı notaların pek yakışmadığı beyaz tenler temiz, çiçeksi ve pudralı parfümleri çok güzel taşırlar. Özellikle beyaz sabun, beyaz çiçekler, portakal ve kiraz çiçeği kokularından oluşan parfümler beyaz tenlerin vazgeçilmezidir. Kışın daha pudralı ve nispeten daha kadınsı kokulara yönelebilirsiniz. Yazın ise daha taze içinde turunçgil bulunan parfümleri tercih edebilirsiniz.