Tırnakları sağlıklı uzatmak ve sağlıklı kalmalarını sağlamak her zaman kolay olmuyor. Her bireyin tırnak uzama hızı birbirinden farklıdır ama genel olarak ayda bir milimetre uzadığı bilinir. Ellerimizi kış soğuğundan, evdeki sıcak-soğuk su ev işlerinden korumak için bakımını yapmak gerekir. Tırnaklarınızı sağlıklı uzatabilmek için evde uygulayabileceğiniz bir kaç kür paylaşıcağım sizinle.

Limon Suyu
Limon sarı tırnakların tedavisinde kullanılır ve tırnakların parlamasına sebep olur. 3 yemek zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın. Hafif sıcak olmasına özen gösterin ve tırnaklarınızı 10 dk bu suda bekletin. Fırsat buldukça bu uygulamayı tırnaklarınıza yapın. Bu kür sayesinde tırnaklarınız hızlı ve güçlü olarak uzar.

Beyaz Sirke
Elinizi ve tırnaklarınızı önce sabun ile temizleyin. Daha sonra bir kaba koyduğunuz beyaz sirkeye ellerinizi sokun ve 3-5 dk bekleyin. Elleriniz sirke kokabilir bu yüzden işlem bittikten sonra ellerinizi iyice yıkayın. Tırnak etrafındaki ölü deri bu uygulamadan sonra yumuşayacaktır. Daha sonra onları kesip törpüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Portakal Suyu
Taze sıkılmış portakal suyu vücuda canlılık verdiği gibi tırnaklar içinde harika bir kür. Portakal suyu içinde tırnaklarınızı 10 dakika kadar bekletin. Ilık su yardımıyla ellerinizi iyice durulayın ve havluyla yavaşça kurulayın. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Zeytinyağı
Zeytinyağı her derde deva.  Saç, deri çatlaklarına iyi geldiği gibi tırnaklarada çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?  Tırnaklara temas eden zeytinyağı tırnakların beslenmesini sağlar. Özellikle akşamları yatmadan önce ılık zeytinyağı ile 3-4 dk tırnaklara masaj yapın. Sonrasında pamuk eldiven takıp bekleterek daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.