Saçlarımız, tırnaklarımız, dişlerimiz bize sağlığımız hakkında çok önemli bilgiler verirler. Öyle ki bir vitamin, mineral eksikliğinde bunu saçlarımızdan, tırnaklarımızdan kolaylıkla anlayabiliriz. Uzmanlar özellikle tırnakların birçok sağlık sorununu ortaya koyduğunu söylüyorlar. Eğer sizde de bu tırnak bozulmaları var ise belki de bir sağlık sorununuz vardır;

Tırnak Kırılmaları ve Katman Katman Soyulma

Tırnak kırılmalarına dıştan etkiler de mevcuttur. Kimyasal maddelere, temizlik ürünlerine ve suya fazlaca dokunuyorsanız elbette tırnaklarınız daha çabuk kırılacaktır. Fakat bu işin küçük bir kısmı. Asıl sorun içten nasıl beslendiğinizle ilgili. Örneğin D vitamini ve C vitamini düzeyiniz düşükse ve yeterli miktarda protein alamıyorsanız tırnaklarınız güçsüzleşmeye ve daha çabuk kırılmaya başlar. Özellikle katman katman soyulma ciddi bir D vitamini eksikliğinin göstergesidir.

Tırnakta Renk Değişimleri, Tırnak Morarması, Tırnak Sararması

Eğer çok sık oje sürüyorsanız, tırnaklarınız hava almadığından sararıyor olabilir. Fakat tırnaklarınıza hiç oje sürmüyorsanız veya tırnaklarınızı dinlendirdiğinizde bile bu renk farklılıkları geçmiyorsa böbrek ve akciğerlerinizde bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle böbrekler iyi süzme işlemini yapamadığında tırnaklarda bu tarz renk problemlerine sık rastlananabiliyor. Tırnak morarmaları ise kesinlikle iç organlarınızla ilgili bir sorun olduğunun göstergesi.

Tırnak Mantarı ve Tırnak Kokusu

Tırnaklarınızda yoğun bir koku hissediyorsanız, tırnak içlerinde mantar oluşmaya başlamış olabilir. Bunun bir sebebi probiyotik besinler almıyor oluşmuşunuzdur. Diğer bir sebebi ise tırnaklarınıza yeteri kadar temiz bakmadığınız için bakterilerin üremesi olabilir. Antibakteriyel sabunlar la ve özel ilaçlar ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.