Tok Tutan Yiyecekler

Yoğun çalışma temposuna sahipseniz, yemek yemeye vakit bulamıyorsanız, veya okuldaysanız, sıkı bir diyete girdiyseniz tok tutan yiyecekleri bilmenizde fayda var. Bu yiyecekleri tüketerek gün içinde açlık hissi etmeyeceksiniz ve dolayısıyla yemek yeme ihtiyacınız da en azından bir süreliğine ortadan kalkacaktır. Elbette sağlıklı olan yemek öğünlerinizi atlamamanız. Fakat yazımızın başında dediğiniz gibi herhangi bir şekilde yemek yeme olasılığınız yok ise ve sizi uzun süre tok tutacak yiyecekleri öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz, keyifli okumalar..

Muz hepinizin bildiği gibi hem tadı güzel, hem tüketmesi kolay, hem de potasyum kaynağı bir yiyecektir. Aynı zamanda muz’un uzun süre tok tuttuğunu da biliyor muydunuz? Bu yüzden günde 1 adet muz yemek oldukça sağlıklıdır. Eğer uzun süre acıkmak istemiyorsanız veya dışarıda vakit geçirirken karnınızın guruldamasını istemiyorsanız çantanıza 1 adet muz atarak ara öğününde tüketebilirsiniz. Muz hem enerji kaynağı olacaktır hem de size uzun süre tok tutarak midenizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Kuruyemiş yemeyi sevenlerdenseniz o halde çok şanslısınız! Çünkü Fındık, fıstık, badem, kuruyemiş sizi uzun süre tok tutacağı gibi enerjinin düşmesini de engelleyecektir. Özellikle gün içinde düşük tansiyon, enerji kaybı, uyku gibi problemlerle savaşıyorsanız kuru yemiş yiyerek hem enerjinizin yerine gelmesini sağlayabilirsiniz hem de uzun süre tok tutma etkisinden faydalanabilirsiniz. Çantanıza atacağınız bir avuç kuruyemişi gün içinde açlık hissettiğinizde tüketerek birkaç saat daha yemek yemek için dayanabilirsiniz.

Yoğurt hem probiyotik olarak hem de tok tutma özelliği olarak sofranızdan eksik etmemeniz gereken gıdaların başında geliyor. Eğer gün içinde yoğurt tüketirseniz daha uzun süre yemek yeme ihtiyacı hissetmediğinizi gözlemleneceksiniz. Eğer mümkünse yoğurdun içerisine bir miktar meyve, müsli veya yulaf koyarak tüketebilir daha uzun süre tokluk hissini yaşayabilirsiniz.

Yulaf demişken listemize yulafı koymasak asla olmaz! Çünkü yulaf yüksek lif oranıyla en uzun süre tok tutma potansiyeline sahip yiyeceklerden biridir. Yulafı farklı tüketme şekilleri var, mutlaka seveceğiniz bir versiyonunu bulabilirsiniz. Yulafı süt ile tek başına karıştırıp tüketebilirsiniz. Veya dilerseniz süt ve meyvelerle tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz.