Topuk Çatlaklarından Nasıl Kurtulabilirim?

Topuk çatlakları özellikle belli bir yaş üstünü ciddi oranda tehdit eden zamanla acı veren bir cilt problemidir. Topuk çatlaklarının en büyük nedeni cildin nemsiz kalması, yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayağın üstünde kalınması gibi sıralanabilir. Bu nedenlerin bir veya birkaçı var ise zamanla topuk çatlaklarınız ciddi oranda artmış hatta artık size acı veriyor olabilir. Bu gibi durumlarda evde uygulayacağınız birkaç pratik yöntem ile topuk çatlaklarınızı giderebilir, çatlakların acısını ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz. Yazımızda ev ortamında uygulayabileceğiniz pratik ayak bakım önerilerinden ve topuk çatlaklarından kurtulma yöntemlerinden bahsettik, keyifli okumalar.

Bakım Kürü

Topuk çatlaklarını gidermek için ilk olarak ayağınıza bir kür uygulamalısınız. Bu kür vazelin ve favori yağlarınızdan oluşmalı. Ayak bakımı için en önerilen yağların başında lavanta yağı, aynısefa yağı, jojoba yağı yer alıyor. Vazelinin içerisine bu yağları karıştırdıktan sonra tüm ayaklarınıza, tabanlarınıza ve topuğunuza bolca uygulayın. Üzerine mutlaka havlu çorap giyip en az birkaç saat bekletin. Hatta mümkünse tüm geceyi bu çorap ile geçirirseniz ve sabaha muhteşem ayaklarla uyanmış olacaksınız. Bu yöntemi en az haftada iki gün denemelisiniz. Özellikle gece çorap ile uyuduğunuzda sabaha kadar ayağınız nemlenmiş ve topuk çatlaklarınız minimuma inmiş olacak. Ciddi oranda topuk çatlaklarınız var ise kesinlikle topuk törpüleme işlemlerini önermiyoruz. Bu törpüleme işlemleri sırasında topuk çatlağınız kanayabilir ve çok daha ciddi oranda nasır oluşumu meydana gelebilir. Bunun yerine sıcak bir su suyun içerisine birkaç damla lavanta yağı birkaç damla aynısefa yağı veya jojoba yağı damlattıktan sonra en az yarım saat ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletmeniz olacaktır. Ayaklarınız hem dinlenecek hem de topuk çatlaklarınız yumuşamış olacak. Önerdiğimiz kürü bu su bakımından sonra da uygulayabilir ve bu şekilde bir geceyi geçirdikten sonra ertesi gün tekrar edebilirsiniz.

Ayakkabı Seçimi

Topuk çatlaklarının oluşma nedenlerinden biri de yanlış ayakkabı seçimdir. Özellikle kösele tarzı altı asla bükülmeyen ve uzun süre ayakta kaldığınızda size ağrı veren ayakkabılar topuk çatlaklarına neden olabilir. Uzunca bir süre en azından topuk çatlaklarınız giderilene kadar spor ayakkabı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ortopedik tabanlı spor ayakkabılar ile pamuklu çoraplar kullanmalısınız. Bu üç unsuru atlamayarak düzenli olarak ayağınıza bakım yaptınız da birkaç ay içerisinde topuk çatlaklarınızın minimuma indiğini topuk çatlaklarının görünürlüğünün azaldığını ve acınızın azaldığını fark edeceksiniz.