Sağlıklı bir uyku hem beden hem de ruh sağlığınızı yakından etkiler. İş ortamında , okulda, evde çocuklarınızla ilgilenirken, sosyal ilişkiler kurarken  daha ılımlı, enerjik ve sağlıklı iletişimin ayrılmaz bir parçasıdır uyku. Uykuya dalmakta güçlük çekenlerdenseniz veya dinlenmiş bir şekilde uyanamıyorsanız bu yazı size yardımcı olacak. Keyifli okumalar.

Uykuya Uygun Ortam Hazırlayın

Yüksek sesli, ışıklı bir ortamda uykudan söz edilemez elbette. Uyku öncesi tüm teknolojik aletlerle iletişimizi kesmek daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Uykudan 30 dakika önce yatak odanızın penceresini açarak içeri temiz hava girmesini sağlayın. Bu şekilde çok daha hızlı uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca temiz hava baş ağrılarınıza da iyi gelecektir.

Esansiyel Yağlar Kullanın

Eğer uyku için gerekli ortamı hazırladığınız halde halen uykuya dalamadıysanız sizi gevşetecek esansiyel yağlardan yardım alabilirsiniz. Özellikle lavanta yağının hem gevşetici hem de tüm kasları rahatlatıcı gücü vardır. El bileklerinizin iç kısımlarına bir miktar lavanta yağı döküp ovalayın, hızla gevşediğinizi hissedeceksiniz. Lavanta yağını yastığınıza sıkarak ta aynı etkiyi alabilirsiniz.

Rahatlatıcı Çaylar

Tüm günün yorgunluğunu alacak doğal sakinleştiricilerden faydalanabilirsiniz. Rezene ve melissa çayının doğal sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Yatmadan yarım saat önce bu çayları içerek çok daha kolay ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Ayrıca melissa ve rezene çayı regl dönemlerinde de kasık ağrılarınızı hafifletecek bir güce sahiptir.

Huzur Veren Sesler

Eğer sizi yağmur, su ve kuş sesi rahatlatıyorsa arka fonda çalması daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Bunun için telefonunuzu 30 dakikaya programlayıp sizi rahatlatan sesleri çaldıktan sonra kendi kendine kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde huzurlu ve dinlendirici bir uyku uyuduğunuz için ertesi güne çok daha mutlu, enerjik ve zinde başlayabilirsiniz.