Vajinal Enfeksiyonlardan Korunma Yolları

Vajinal enfeksiyonlar büyük küçük demeden hemen hemen her kadının problemleri arasında yer alıyor. Vajinal nfeksiyonlar bazen idrar yolu enfeksiyonlarına kayabiliyor hatta ağrı verici sonuçlar doğurabiliyor. Özellikleri regl dönemlerinden önce eğer enfeksiyona sahipseniz daha fazla ağrınız olabiliyor. Peki ama vajinal enfeksiyonlardan korunmanın yolları nelerdir? Yazımızda tüm bunlardan bahsediyor olacağız, keyifli okumalar.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak istiyorsanız ilk olarak beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenme düzeniniz de probiyotik ağırlıklı besinlere yer vermek vajinal sağlığınızı da yakından etkiliyor. Örneğin bu besinlerden bazıları yoğurt, süt ürünleri, kefir ve boza. Bu tarz ürünler içerisinde doğal probiyotikler barındırır ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı olur, fakat yararlı bakterileri de bir o kadar besler ve korur. Vajinal sağlığınızı korumak adına bağırsak ve sindirim sistemi faunasının da sağlıklı olması çok önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak adına bu tarz yiyecekleri mutlaka beslenme düzeninize eklemeyi unutmayın..

Özellikle yoğurt kadınlar için ciddi bir kalsiyum kaynağı aynı zamanda probiyotik içerdiği için idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesindeki en önemli besinlerden biridir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmaması adına umumi tuvaletleri kullanırken de çok dikkat etmeniz gerekiyor. Vajinal enfeksiyonlara açık olunan dönemler kadınların yumurtlama dönemleridir. Yani regl tarihinizden 1 hafta sonra vajinal enfeksiyona çok daha açık hale gelirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka yanınızda peçete ve benzeri ürünler bulundurarak mümkün olabildiğince umumi tuvaletleri dikkatli şekilde kullanmalısınız. Bu tarz tuvaletlerde bakteriler kol geziyor. Birebir temas edilen ortamlarda özellikle kadınların yumurtlama dönemlerinde vajinal sağlıklarını koruması çok daha zor olabiliyor. Vajinal sağlığınızı korumanız ve buranın faunasının etkilenmemesi için de temizlik çok önemlidir..

Bildiğiniz gibi vajinal sağlıkta su temizlik adına yeterli olabilen bir üründür. Fakat vajinanızı daha fazla sıvı ve değişik içerikli sabunlar ile yıkamak buranın faunasını değiştirir ve vajinayı daha korunmasız hale getirir. Örneğin sabun ve benzeri ürünler şampuan, duş jeli ve diğer kokulu maddelerin kullanımı bu bölgenin sağlığını derinden etkiler. Kendisini koruma altına almaya çalışırken vajinal enfeksiyon geçiren, idrar yolunuz enfeksiyonlar nedeniyle tıkanır aynı zamanda bu hassasiyet ile birlikte çeşitli ağrılarda meydana gelir. Bu bölgenin korunması için ve temizlenmesi için su yeterli olacaktır. Fakat ekstra hijyen istiyorsanız eczanelerde satılan özel probiyotik ürünlerden faydalanabilirsiniz. Birkaç adımda vajinal sağlığınızı korumanın idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini azaltmanın yollarından bahsettik. Siz de bu uyarılara dikkat ederek vajinal sağlığınızı koruyabilirsiniz.