Vajinal Enfeksiyonları Önlemek İçin Pratik Öneriler

Sık sık vajinal enfeksiyona yakalanıyorsanız, sistit sorununuz varsa veya vajinal olarak mantar probleminiz var ise ilk olarak mutlaka bir jinekoloğa görünmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer zamanla düzeltmediğiniz, geçmeyen mantar enfeksiyonu, sistit enfeksiyonunu var ise mutlaka ilaç tedavisi görerek bu durumdan kurtulmasınız. Fakat eğer dönemsel olarak vajinal enfeksiyon yaşıyorsanız veya herhangi bir hassasiyet dönemindeyseniz ise mutlaka bu önerilerden faydalanmalısınız, keyifli okumalar..

İç Çamaşırı Tercihi

Vajinal enfeksiyonun sebep olduğu en büyük nedenlerden biri şüphesiz iç çamaşırı seçimi. Evet dantelli ve saten iç çamaşırları oldukça çekici fakat gün içerisinde bu tarz iç çamaşırları giymeniz vajina sağlığı açısından oldukça zararlı.. Pamuklu olmayan iç çamaşırları tercih ettiğinizde terlemeye bağlı olarak oluşan koku sorunu ile birlikte yüksek oranda kaşıntı sorunuyla da karşılaşırsınız. Bu yüzden mutlaka yüksek belli ve mümkün olduğunca %100 Pamuktan oluşan iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz.

İç çamaşırı demişken iç çamaşırlarınızı mutlaka mutlaka günde 1 kere değiştirmelisiniz. İç çamaşırı tercihlerinizde Pamuklu iç çamaşırları kullandığınızdan dolayı zamanla enfektif faktörler ortadan kalkacak, koku oluşumu önlenecek ve daha sağlıklı bir ortam oluşacaktır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta temizlik..

Uygun Ph, Parfümsüz Temizlik Ürünleri

Bölgesel temizlikte özellikle bu bölgeye uygun olarak ph dengelenmiş özel ürünler kullanmalı veya sadece su ile temizliği gerçekleştirmeniz. Herhangi bir sabun, şampuan, duş jeli kullanımında bu bölgenin özel ph değerini bozarak enfekte olmasına, kurumasına veya daha fazla kaşınmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği herhangi bir pH değeri uygun özel ürün kullanmalı veya sadece su ile temizlik yapmalısınız.

Eğer sık sık epilasyon işlemlerine maruz bırakıyorsunuz bu özel bölgede mutlaka kaşıntı yanma ve hassasiyet olacaktır. Bunun için özel kremlerden faydalanabilirsiniz. İçerisinde paraben ve özellikle parfüm bulunmayan ürünler kullanmaya dikkat edin. Özellikle bu bölgede parfümünlü ürünlerin kullanımında büyük zararlar görebilirsiniz. Bu bölgede parfümsüz parabensiz ve mümkünse içerisinde tuz sülfat bulunmayan kremleri kullanmaya özen göstermelisiniz.

Probiyotikler

Son olarak sık sık Probiyotik kullanmanızı öneriyoruz. Probiyotikler zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlarken yararlı bakterilerin bölgeden uzaklaştırılmasını engeller.