Vazelinin Kullanım Alanları

Son dönemlerin en büyük trendlerinden biri de vazelini kaş, kirpik, ayak bakımı, tırnak bakımı, vücut bakımı başta olmak üzere birçok bakımda kullanmak.. Fakat tavsiye edilen çok büyük yanlışlıklar var! Sosyal medyanın yönlendirilmesi ile birlikte birçok insan kaş, kirpik bakımında da vazelini sıklıkla kullanmaya başladı! Fakat bu oldukça zararlı bir yöntem. Yazımızda vazelinin kullanım alanlarından ve asla kullanılmaması gereken yerlerden bahsettik. Sizde sağlığınızdan olmamak için veya herhangi bir enfeksiyon riskine yakalanmamak için mutlaka yazımızın devamını okumalısınız, keyifli okumalar..

Vazelin Kullanımı

Vazelin yüksek miktarda nemlendirme özelliğine sahip yoğun kıvamlı uygun fiyatlı ve ulaşılabilir oluşu ile hemen hemen her evde yerini alan bir krem çeşididir. Vazelinin bu kadar popüler olmasının sebebi elbette başta topuk çatlakları olmak üzere en ağır kurulukları bile nemlendirme performanslıdır. Evet vazelinin ilk kullanım alanlarından biri el, ayak, tırnaklar, dirsekler ve vücudun diğer kuru bölgeleridir. Özellikle topuk çatlaklarına iyi gelen vazelini yoğun miktarda ayaklarınıza uygulayıp üzerine havlu çorap giydiğinizde ertesi gün topuk çatlaklarının minimuma indiğini ve ayaklarınızın bebek popusu gibi yumuşak olduğunu farkedeceksiniz. Dirsekler için de aynı şey geçerli. Vücudumuzun en kuru bölgelerinden biri olan dirsekler nemlendirilmediğinde maalesef kuru bakımsız bir görüntüye ulaşıyor. Dirseklerdeki kuruldukları gidermek için de vazelini kullanabilirsiniz. Tırnak bakımınız için de vazelin kullanabilirsiniz. Özellikle nispeten sert kütikülleriniz yani tırnak etlerinizi var ise onları yumuşatmak ve daha kolay alınabilir hale getirmek için vazelini tırnak bakımınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca vazelinin içerdiği E vitamini ile tırnaklarınızın güçlerini uzamasına da yardımcı olacaktır.

Sıra geldi vazelinin asla kullanılmaması gereken alanlara! Vazelini yüz kremi olarak tüm yüzünüze asla uygulamalısınız. İçerdiği petrol türevi ile yüz için kullanıma uygun değildir. Yüzde kıllanma, hassasiyet yaratacağı gibi yağ bezelerine de neden olabilir. Son yıllarda sosyal medya üzerinde kirpik uzatma trendi olarak vazelin kullanıyor. Fakat yapacağınız en büyük zararlı bakımlardan bir tanesi de vazelini yüz bölgenizde kullanmak ve özellikle kaş ve kirpik bakımınız da kullanmaktır. Vazelinin içerdiği paraben, SLS türevleri ile kirpik kullanımında asla uygun bir ürün değildir.

Zamanla kirpik diplerinde tıkanıklık yapar ve enfeksiyona varan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hatta gözlerinizi bile kaybedebilirsiniz. Sizde bu tarz zararlı içeriklere sahip ürünleri göz çevresi bakımınızda kullanmayarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca kaşlar için de aynı şey geçerli. yüzünüzde yağ bezelerinin oluşmasını, kıl köklerinin tıkanıp yağ bezesi oluşturmasını istemiyorsanız vazelini yüz bölgesinde asla kullanmamalısınız.