Verimli ve Kaliteli Bir Uyku Uyumak İçin Öneriler

Gece yatağa yattığınızda düşünceler birbirini kovalıyor ve bir türlü sabah olmak bilmiyor ise ve en önemlisi uykusuzluk probleminden uzun süredir muzdaripseniz bunun bazı nedenleri olabilir. Dilerseniz önce bu nedenlere göz atalım ardından daha rahat ve kaliteli bir uykuya dalmanız için çeşitli önerilerde bulunalım, keyifli okumalar.

Uykusuzluğun en büyük nedenlerinden biri de düzensizliktir. Sabah erken kalkmadığınız da öğlene doğru uyandığınızda gün içerisinde egzersiz yapmadığınızda vücudunuzu çalıştırmadığınızda uykusuzluk problemi ile karşılaşabilirsiniz. Uykusuzluk probleminin bir diğer nedeni ise gece geç yenilen yemeklerdir. Yemeğin enerji vermesi ile gece geç yenilen yemeklerin hazımsızlık yapması bir araya geldiğinde uykusuz kalmanız hiçte olası değil. Peki verimli ve kaliteli bir uyku için hangi yöntemleri izlemeli? Verimli bir uyku için öncelikle yatmadan evvel mutlaka yatak odanızın camını açın ve içeriye bir miktar oksijen girmesini sağlayın. Temiz hava sayesinde ve oksijenin etkisi sayesinde çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak çeşitli yollardan da faydalanabilirsiniz.

üzyıllardır kullanılan ve uykuya dalmak, rahatlamak için çok yararlı olan bir yağdan bahsedelim size. Lavanta yağı. Lavanta yağı el bileklerine uygulanıp aromaterapik bir şekilde yayıldığında hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olur. Yastığınıza uygulayacağınız lavanta yağı spreyi sayesinde çok daha rahat bir şekilde uykuya dalacaksın. Uykuya dalmanız için bir diğer yöntem ise biraz daha egzersiz yapmak. Gün içerisinde bedeninizi  biraz daha hareketlendirmek hafif egzersizler yapmak vücudunuzun gevşemesine ve daha rahat bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

 

Ilık bir duş

Ilık duş her zaman insanı rahatlatan, yorgunluğunu alan ve uykusunu gideren bir rutindir. Eğer sizinde ciddi bir uykusuzluk probleminiz var ise ılık bir duş almaya ne dersiniz? Duş sırasında da aromaterapik yağlar kullanarak gevşemeyi iki katına çıkartabilirsiniz. Lavanta yağı ve biberiye yağı gibi cildinizi yumuşatan, gevşeten ve koklandığında aromaterapik bir etki yaratan yağları duş rutininize ekleyebilirsiniz. Özellikle küvetiniz varsa bu tarz yağları birkaç damla küvetinize damlatarak aromaterapik bir deneyim ile çok daha rahat bir şekilde uykuya geçebilirsiniz.