Özellikle biz kadınların genel problemi olan bacaklarda ve özel bölgelerde epilasyon sonrası oluşan batıkları önlemenin çeşitli yolları var. Eğer bu ayrıntılara dikkat edersiniz batık oluşumu azalacaktır. Ayrıca oluşmuş batıkların görünümü de hafifleyecektir.

Batıkların oluşmaması için epilasyon sırasında mutlaka tüylerin tam olarak çıkmış olmasına dikkat edin ve onları belirli aralıklarla alın. Özellikle jilet kullanıyorsanız her gün jilet yapmak kılların uzamasını beklemediğinizden dolayı yeni çıkan kılların köklerinin daha da içeride kalmasına neden olur. Bu yanlış uygulama da batık oluşumuna neden olur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken yöntem de yine jilet kullanımı ile ilgili. Jilet kullanırken bazı bölgelerin tüylerin çıkış yönünün tersi yönünde alınması gerekirken bazı bölgelerin ise tüylerin çıkış doğrultusunda alınması gereklidir. Özellikle genital bölgede ve bikini bölgesinde tüyleri tersinden almaya kalkışmayın. bu bölgedeki kıllar bacaklara göre daha sert olduğundan batık oluşumuna daha müsaittir. Tüylerin çıkış doğrultusunda alırsanız batık oluşumunu önlemiş olursunuz.

Oluşmuş mevcut batıkları gidermenin bilinen ve en etkili yollarından biri de kese yapmaktır. Günümüzde at kılı eldivenler, fırçalar, hatta İpek keseler bile bulunuyor. Vücudunuzu tahriş etmeyecek şekilde duştan sonra bacaklarınıza ve batık oluşan bölgelere hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Bu kılların çıkış yönünü düzeltecek ve oluşmuş batıkların geçmesine yardımcı olacaktır. Bu işlemi düzenli yaptığınızda ayrıca kan dolaşımını da hızlandırdığı için selülit oluşmasını da engellemiş olacaksınız. Yani bir taşla iki kuş, Bingo! Son olarak özellikle jilet kullananlar için en önemli adım olan tıraş sırasında kayganlaştırıcı bir jel kullanmayı da ihmal etmeyin. Eğer elinizdeki tıraş köpüğü ve tıraş jeli gibi ürünler bittiyse saç kreminizi de kullanabilirsiniz.