Yaz aylarının gelmesiyle beraber özellikle toplu bulunan alanlarda ter,ayak ve diğer kötü kokular oldukça can sıkıcı bir hal almaya başlıyor.. Siz de çok terliyor ve ter kokusunun önüne geçemiyorsanız bunu parfümlerle bastırmak yerine önce doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Yazımızın devamında ayak kokusu için de doğal reçeteleri bulabilirsiniz, keyifli okumalar..

Hijyen Sağlayın

Vücutta oluşan kötü kokuların en temel sebebi tabii ki hijyenik olmayan koşullardır. Özellikle gün içinde koşturmalı bir işte çalışıyorsanız vücudunuz normalden daha fazla ter, yağ üretebilir. Bunun üzerine çevre kirliliği de eklenince vücutta oluşan kötü kokuları önlemek için parfümler ve deodorantlar tek başına yeterli olmayabilir. Vücutta en fazla ter üreten bölge koltuk altı bölgesidir. Bu bölgenin hijyenini sağlamak terlemeyi ve kokusu büyük ölçüde önleyecektir. Bir miktar karbonatı hafif su ile macun kıvamına getirdikten sonra koltuk altı bölgenizi gün aşırı ovun. Birkaç haftaya kalmadan koku ve terleme probleminizin ortadan kalktığını göreceksiniz. Karbonat doğal bir antibakteriyeldir. Uygulanan bölgedeki koku yapan bakterilerin oluşumunu önler.

Ayaklara Sirke ve Lavanta Yağı Tedavisi

Koku yapan unsuru bularak işe başlayın. Bu belki de ayakkabınız olabilir. Eğer ayakkabınızın koku yaptığına eminseniz kesinlikle aynı ayakkabıyı kullanmaya devam etmeyin. Bu zamanla ayak sağlığınızı etkileyebilir. Ayak kokusunu önlemek için ilk yöntem ılık suyun içine 1 çay bardağı elma sirkesi dökmek ve bu suda ayaklarınızı en az 15 dakika bekletmek. Diğer yöntem ise hem ayak kokusunu önleyen hem de ayakların yorgunluğunu alan lavanta yağı yöntemi. Aynı şekilde ılık bir suyun içine 10 damla lavanta yağı dökün ve bu suda yarım saat kadar ayaklarınızı bekletin. Her 2 yöntemi de haftada 2 kez uygulayarak ayak kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.