Yabancı Dil Öğrenmek İçin 4 Pratik Yol

Günümüzde İngilizce artık yabancı dil bile sayılmıyor! İnsanların 1 hatta 2 farklı yabancı dili bulunuyor. Gerek iş başvurularında, gerek cv’nizi dolu dolu göstermek için, gerekse kişisel gelişim anlamında yeni diller öğrenmek istediğinizde size çok şey katacaktır. Yeni diller öğrenmekte zorlanıyorsanız yazımızda 4 farklı pratik yol ile yabancı dil öğrenmenin inceliklerinden bahsettik, keyifli okumalar..

1-  Konuşmaya Teşvik Olun

Yabancı dili öğrenmenin en önemli yollarından biri de şüphesiz konuşmak, konuşturmak ve yabancı dil konuşulan bir ortamda sık sık bulunmaktır. Eğer yurt dışına çıkamıyorsanız bunu çevrenizdekilerle yapmayı deneyin. Çevrenizde yabancı dil öğrenmek isteyen insanları yüreklendirin ve hep bir aradayken sadece yabancı dil ile konuşun. Bu dil İngilizce, Almanca, Fransızca veya diğer diller olabilir. Önemli olan bütün görüşlerinizi düşüncelerinizi, isteklerinizi mümkün olabildiğince yabancı dil ile anlatmaya çalışmaktır. Böylece yabancı dil aksanınız da gelişmiş olacak.

2- Kelimelerin Gücü

Yabancı dil öğrenmenin en pratik yollarından biri de birbirinden farklı kelimeleri ezberlemekten geçer. Siz farklı kelimeler ezberledikçe kurabileceğiniz cümleler de artacaktır. Kelimeleri ezberlemenin en kolay ve pratik yollarından biri de boş bir fanusun veya kutunun içinde bir sürü kelimenin Türkçe’sini, İngilizce’sini ayrı ayrı yazmaktır. Bunları arkadaşlarınızla birlikte eğlenceli pratik oyunlar oynayarak öğrenebilirsiniz. Örneğin kutunun içinden çekeceğiniz Türkçe veya İngilizce kelimenin karşılığını arkadaşınıza sorarak küçük bir yarışma düzenleyebilirsiniz.

3- Faydalı App’ler

Günümüzde birbirinden farklı diller öğrenmek için kurgulanmış, app yani telefon aplikasyonları bulunuyor. Bu aplikasyonları kullanmak hem zamanınızı daha iyi değerlendirmenize yardımcı olacak hem de bu uygulamalar  sayesinde gün içinde birbirinden farklı kelimeleri ezberleyebileceksiniz. Bir kelimenin doğru aksanının konuşulması doğru yazılması veya yeni kelimeler öğrenmek için bu tarz telefon uygulamalarını kullanabilirsiniz. Telefon gün boyu ve sürekli elinizde olacağından dolayı emin olun vaktiniz çok daha faydalı bir şekilde değerlendirecek, öğrenmenize katkıda bulunmuş olacaksınız.

4- Aksan

Yabancı dil öğrenmenin en önemli kurallarından biri de aksanınızın düzgün olmasıdır. Her 2 kuralı da yan yana götürerek, yani dili hem gramer ve dil bilgisi olarak hem de aksan ve konuşma olarak bir arada öğrenerek harika bir yabancı dil öğrenmiş olacaksınız. Bunun için yabancı dizileri ingilizce ve altyazısız olarak izleyerek tecrübe kazanabilirsiniz.