Yağ ile ağız bakımı yapma, diş, diş eti ve boğazdan zararlı bakterileri, organizmaları uzaklaştırmak için kullanılan çok eski bir uygulamadır. Bu doğal yöntem ağız bakımınızı yapmakla kalmaz aynı zamanda bir dizi sağlık endişenizi de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Yağ ağız çevresinde ve dişlerin arasında dolaştırıldığında antibakteriyel özelliği sayesinde toksinleri emer ve ağızda oluşan mikropların sayısının azalmasını sağlar. Bu sadeye bakterilerin ağız boşluğunun duvarlarına yapışmasını önler.

Yapılan çalışmalar bu basit temizleme işleminin dişleri beyazlatabileceği, güçlendirdiğini ve ağız sorunlarını iyileştirmeye ve önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. İşte bu yöntemin çare olabileceği rahatsızlıklar:

– diş eti iltihabı

– plak

– diş eti kanaması

-hassas dişler

– dudaklarda, ağızda ve boğazda kuruluk

Ağıza yağ çekmenin faydaları

Yağ çekmeyi ağız dışındaki sağlık durumlarını tedavi etmek ve önlemek içinde kullanılır. Yararlarından bazıları şunlardır:

  • Enflamasyonu azaltmak
  • Mevsimsel alerjilerin hafifletilmesi
  • Baş ağrısının hafifletilmesi
  • Zararlı metallerin vücuttan uzaklaştırılması
  • Böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi
  • Ülser ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde

Peki nasıl yapılır ?

  1. Ağzınıza 1-2 çay kaşığı yağ koyun: bu uygulama için önerilen yağlar susam yağı, organik Hindistan cevizi yağı veya Ayçiçek yağıdır.
  2. Ağzınızda 20 dakika bekletin: bu bekletme işlemi yağın plakların arasına geçmesine ve zararlı bakterilerin tutundukları yerden uzaklaştırılmasını sağlar. Önce yağ hafif beyaz bir sıvı haline gelecektir. Sonra tükürük ile karıştığı ve toksinleri emdiği için daha kalın ve opak bir sıvı haline gelecektir. Eğer 20 dakika başlarda size uzun geliyorsa bu süreyi 10-15 dakikalara çekebilirsiniz.
  3. Yağı tükürün: 20 dakika geçtikten sonra yağı tükürmeye hazırsınız. Yağı yutmamak çok önemlidir. Bir plastik torbaya yada kağıt havluya çıkarmak en iyisi. Yağı lavaboya tükürmek borularınızı tıkayabilir. Bu yüzden bunu aklınızdan çıkarmanız gerekiyor.
  4. Ağzınızı iyice yıkayın: Yağı ağzınızdan çıkardıktan sonra tuzlu su veya elma sirkesiyle ağzınızı çalkalayarak iyice durulayabilirsiniz.

Günün herhangi bir saatinde uygulayabilirsiniz fakat uzmanlar sabah yemekten önce yapılmasını tavsiye ediyor.