Yağlı Ciltler İçin Bakım ve Ürün Önerileri

Gün içerisinde özellikle burun çevrenizde ciddi bir yağlanma sorunu yaşıyorsanız makyajınızın kusmasından şikayetçiyseniz, açık gözeneklerden şikayetçiyseniz ve en önemlisi artık cildiniz akneye, sivilceye meyilli bir hale geldiyse o halde yağlı ciltlisiniz demektir. Yağlı ciltle mücadele etmek sandığınızdan çok daha kolay. İşte cildinizde ciddi sorunlar meydana gelmeden akne ve sivilce lekeleri ile uğraşmak zorunda kalmadan yağlı ciltle başa çıkmanın püf noktaları, keyifli okumalar.

Yağlı cildin en büyük problemi cildin fazla sebum üretmesidir. Yani cilt dengeli bir şekilde kendini nemli tutmaktan ziyade ekstra nem üretir. Bu da fazla yağlanmaya neden olur. Gün içerisinde makyajınızın kusmasına neden olan burun çevrenizdeki fazla yağlanmaya neden olan faktörleri ortadan kaldırmakla işe başlayın. Örneğin cilt tipinizi belirledikten sonra kullandığınız ürünleri gözden geçirin. Cildinizde kullandığınız ürünler cildinizdeki fazla yağlanmayı yani sebumu kontrol altına alacak özel içeriklere sahip olmalıdır. Örneğin losyon formunda veya jel formunda nemlendiricileri tercih etmelisiniz.

Hafif Formüldeki Ürünleri Tercih Edin

Kalın formda yapısı, kalın emilmesi zor nemlendiriciler cildinize ekstra olarak yağlandıracağı gibi aynı zamanda gözeneklerinizin tıkanmasına neden olacaktır. Yağlı ciltlerin dikkat etmesi gereken en büyük cilt bakımı kuralı ise ciltlerini mutlaka sabah akşam sebum dengeleyici özel jellerle temizlemeleri gerektiğidir. Fazla üretilen yağ sonrası ciltte toksin oluşumu meydana gelebilir. Bu da ciltte akne ve sivilce oluşumuna neden olur. O yüzden sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere mutlaka cildinizi arındırıcı özel jeller ile cildinizi temizlemenizi öneriyoruz. Tonik kullanımı ihmal etmemelisiniz. Halihazırda zaten geniş gözeneklere sahip olduğunuz için geniş gözenekleri daraltmak adına cilt bakım rutininize mutlaka bir tonik eklemeyi ihmal etmeyin.

İsterseniz tonik içeriğine ekstra olarak bir iki damla çay ağacı yağı damlatabilir ve gözeneklerinizin ekstra sıkılaşmasına, temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Sabah ve akşam cildinizi temizledikten sonra toniklemeyi, tonikten sonra ise sebum dengeleyici nemlendiricinizi kullanmayı ihmal etmeyin. Cildinizi temiz tuttuğunuzda fazla yağlanmanın kontrol altına alındığını farkedeceksiniz. Ayrıca cilt bakım makyaj ürünü kalıntılarını derinlemesine temizlemek için haftada 2-3 kez peeling yapmanızı öneriyoruz.