Yağlı Ciltler İçin Fondöten Önerileri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yağlı ciltlerde bir telaş başlar! Çünkü cildin sebum oranı artar, özellikle T bölgesi aşırı yağlanma sorunu ile gün içinde makyajı kusar.. sizde bu tarz sorunlar yaşıyorsanız belki de seçtiğiniz ten ürününü değiştirmenizin zamanı geldi demektir. İşte yağlı ciltlere için fondöten önerileri;

Yazın yağlı ciltlerin en büyük problemi sebumun fazla olması yani gün içinde cildin fazla sebumu dışarı atarak cildi ekstra yağlandırmasıdır. Bunun önüne geçmek için pudra bitişli fondotenleri tercih etmelisiniz. Özellikle içerisinde hafif pudra bulunan fondötenler sabitlemeye gerek kalmadan kendi kendilerine pudralaşarak sabitlenirler. Bu da gün içinde cildinizde ekstra bir sebum salgılandığında pudranın yağı absorbe ederek yağlanmayı engellemesine yardımcı olması demektir. Daha nemli, ıslak ve yağlı ciltlere uygun olmayan fondötenler pudra ile sabitleme gerektirir ve gün içinde sürekli bu adımı tekrarlamanız gerekir. Bu da cildinizin nefes almasına engel olur, bu yüzden pudra bitişli fondotenler yağlı ciltlere en uygun fondöten türüdür.

Likit fondötenler yerine direk pudra formda daha kapatıcı fondötenlere de yönelebilirsiniz. Tıpkı pudra uygular gibi hafif kremsi formülde ama yine de kapatıcılığı yoğun olan bu fondötenleri kendi aplikatörü ile cildinize uygulayabilirsiniz. Bu likit formda fondötenlerdense daha kapatıcılık sağlayarak gün içinde yağlanmayı daha fazla kontrol altına almanıza yardımcı olur. Özellikle özel gün makyajlarınızda düğününüzde, nişanınızda veya mezuniyetinizde kullanmak için mutlaka kendinize uygun pudra formda bir fondöten tercih edebilirsiniz. Pudra formda fondötenler en iyi sünger ile uygulanırlar. Sünger aplikatör ile cildinize hafif bastırarak uyguladığınızda hem gözenek görünümü azalacaktır hem de cildinizde daha fazla kapatıcılık etkisini alacaksınız.

Yağlı Ciltler İçin Öneriler

Son olarak yaz aylarında fondöten kullanmak istemiyorsanız ekstra güneş koruyucusu ve renkli nemlendirici kullanmak yerine renkli güneş koruyucularını tercih edebilirsiniz. Bu cildinizin ekstra yağlanmasına engel olacaktır. Çünkü ayrıca nemlendirici, güneş kremi ve üstüne likit Formda bir ten ürünü uygulamak cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olur. En iyisi içerisinde hafif renk bulunan ve güneş koruma faktörü yüksek bir güneş koruyucu ile cilt kusurlarınızı hafifçe kapatmak olacaktır. Dilerseniz üzerine ince bir transparan pudra da geçebilirsiniz.