Yağlı cilt tipine sahipseniz bu yazı dizisi tam sizlik! Yazımızda kaçınmanız gereken güzellik rutinlerinden ve kozmetik ürünlerinden bahsettik. İşte yağlı ciltlerin düşmanı güzellik ürünleri;

Yağ Bazlı Fondötenler

Yağ bazlı fondötenler cilde nem vermek için tasarlanmıştır. Yağlı ciltleri ekstra yağlandırmaya meyilli olan yağ bazlı fondötenler yerine ‘su bazlı’ ten ürünlerini tercih etmelisiniz. Bitişi saten ya da ıslak olan ten ürünlerinden de kaçmanız gerekiyor. Bu ürünler gün içinde cildinizi daha da yağlı gösterebilir. Bitişi pudralı olan fondötenleri kullanmak yağlı cildinizi gün içinde ekstra yağlandırmayacaktır.

Krem Allıklar

Krem allıklar doğal dursalar da yağlı ciltlerde gözenek görünümünü daha da ortaya çıkartabilirler. Kuru ciltlerde kolaylıkla sabitlenen ve oturan krem allıklar yağlı ciltlerde gün boyu ıslaklığını korur. Bu da gün içinde bulaşmaya meyilli bir hal alır ve sizi rahatsız eder. Krem allıklar yerine toz formdaki allıklardan faydalanabilirsiniz.

Likit ve Krem Aydınlatıcılar

Yağlı ciltlerin en çok dikkat etmesi gereken bir diğer güzellik ürünü ise çok sevdiğimiz ‘aydınlatıcılar’.. Aydınlatıcıları hem kararında hem de kontrollü uygulamanız gerekiyor. Özellikle T bölgesine aydınlatıcı uygulamaktan kaçının. T bölgesi gün içinde en çabuk yağlanan ve parlama yapan bölgelerden biridir. Bu bölgeye aydınlatıcı uygulamak yerine pudra uygulayarak sabitlemeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca tıpkı krem allıklarda olduğu gibi likit-krem formdaki aydınlatıcılardan da kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine toz aydınlatıcıları tercih edebilirsiniz. Şakak ve elmacık kemiklerinizin üzerine aydınlatıcı uygulayarak bu güzellik ürünlerinden de mahrum kalmayarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.