Yaz Mevsiminde Maskara Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yaz mevsiminde havaların sıcak olması ile birlikte ten makyajımız dahil olmak üzere göz makyajımızda bozulmalar hatta akma sorunları yaşarız. Bunun en önemli göstergelerinden biride sıcaklığın etkisi ile birlikte göz makyajında özellikle maskaranın eriyerek gözaltına geçmesidir. Peki ama yaz mevsiminde özellikle sıcak havalarda nasıl maskaralar tercih etmeliyiz? Yazımızın devamına buyurun, keyifli okumalar..

Doğal yaz makyajları için tercih edilecek maskaralar
Eğer çok hafif bir ten makyajı, sadece allık ve ruj ile tamamlanmış bir makyajdan bahsediyorsanız kat kat yoğun bir şekilde sürülmüş maskaralardan uzak durun. Bunlar sizin makyajınıza yakışmayacak ve daha yapay bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Bunun yerine tek bir kat halinde ince bir uygulama yaparak kirpiklerinize fazla maskara yüklemeyen maskaraları tercih edin. Bu tarz maskaralar genellikle silikon fırçaya sahip olurlar, kirpiklerinizi tek tek ayırması yeterli olacaktır.

Maskaranın akmaması için maskara önerileri

Eğer hâlihazırdaki mevcut maskaranızın akmasından, göz altınıza geçmesinden şikayet ediyorsanız o halde neden suya dayanıklı maskaraları denemiyorsunuz? Suya dayanıklı maskaralar sıcağın etkisine de karşı koyar. Sadece su suya dayanıklı olmakla kalmayıp aynı zamanda gün boyu kalıcı olmayı sağlayan bu maskaralar özellikle alt kirpik diplerine uygulandığında gün içerisinde akma, bulaşma sorunu yaşatmazlar. Bu tarz maskaraları uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hızlı bir şekilde uygulamak ve mümkün olabildiğince homojen şekilde tek kat uygulamaktır. Elbette ikinci katı geçmek size kalmış, fakat çoğu suya dayanıklı maskara da ikinci katın topraklanması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bunu göz önünde bulundurmanız da fayda var.

Yaz mevsiminde maskara uygularken dikkat edilecekler
Yaz mevsiminde sıcağın etkisiyle kirpikleriniz gün içerisinde aşağı doğru düşme yapabilir. Her ne kadar kirpik kıvırıcısı ile kıvırırsanız kıvırın gün içerisinde kirpiklerinizin düzleşmesinden ve aşağı doğru bakmasından şikayet ediyorsanız o halde suya dayanıklı maskaraların kaşık formda fırçaları olanlarına şans verin. Bu tarz maskaralar kirpiklerinizin mevcut kıvrıklığını gün boyu koruyacaktır. Sabah evden çıkmadan önce kıvırdığınız kirpiklerinizin formunu gün boyu korumak için suya dayanıklı bir maskara tercih etmenin yanı sıra kaşık formda, kirpiklerinizi dipten uca kıvıran bir maskara tercih ederseniz kirpiklerinizin kıvrıklığını gün boyu korumuş olursunuz. Görmüş olduğunuz gibi sıcağın etkisine maruz kalmadan hem maskaranızın akmasını önledik hemde kirpiklerinizin gün boyu kıvrık kalmasını sağladık. Sizde bu maskaraları tercih ederek yaz mevsiminde daha ideal makyajlar ortaya çıkartabilirsiniz.