Yaz Tatili Sonrası Saçlarınıza Yapacağınız Bakım Önerileri

Yaz mevsimi geçip giderken havuz ve deniz sonrası saçlarınızda oluşan kuruluklar ve yıpranmalar da yavaş yavaş gözümüze batmaya başlıyor.. Yaz mevsiminin en güzel yanlarından biri de sıcacık havada buz gibi denize, havuza girerek rahatlamak ve stres atmak olsa gerek. Şehrin gürültüsünden bir nebze kurtularak yaptığınız eğlenceli tatil sonrası eve döndüğümüzde saçlarımızdaki kurulukları fark ederiz, ve bu canımızı sıkar.. Özellikle saçlarınız boyalı ise 2 kat daha fazla yıpranmış demektir. İşte güneşin, havuzun ve denizin saçlarınızda yarattığı olumsuz etkiler ile mücadele etmek için kısa sürede saçlarınızı toparlayacak bakım önerileri:

Pratik  Saç Bakım Önerileri

Saçlarınızda ekstra bir kuruma hissediyorsanız, saçlarınız olduğundan daha sert ise, çok zor taranıyor, taradıkça koparak dökülüyor ise o halde ilk aşama olarak şampuanınızı değiştirmelisiniz. Eğer arındırıcı şampuan kullanıyorsanız veya yağlı saçlara özel şampuanlar kullanıyorsanız bu saçlarınızın yağını ekstra kurumasına neden olacak yanlış bir bakım rutini olacaktır. Bunun yerine kremsi formda, saçlarınıza ekstra nem sağlayacak şampuan ve saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Özellikle içerisinde tuz, alkol, SLS ve parfüm türevleri barındırmayan doğal içerikli şampuanlar kullanırsanız saçlarınızın kaybettiğini nemi geri kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda daha yumuşak saçlara kavuşabilirsiniz.

Şampuan tercihinde saçlarınıza nem verecek bir şampuan tercih ettikten sonra tamamlayıcısı olarak mutlaka saç kremini de duş rutininize ekleyin. Saç kremi saçlarınızı ekstra yumuşamasına yardımcı olurken aynı zamanda sağlıkla parlamasına ve kolay taranmasına da yardımcı olacaktır. Saç kremini şampuanınız ile uyumlu seçerek ı yaptığınız bakımı 2 kat arttırabilirsiniz.

Saçlarınız ıslak iken saç uçlarınız nemi hapsetmeye daha uygundur. Bu yüzden saç bakım yağlarını saçlarınız ıslakken uygulamayı deneyin. Çoğu saç bakım yağının üzerinde böyle bir kullanım önerisi bulunmasa da saçlar ıslakken nemi daha fazla hapis edeceğinden dolayı avcunun içine döktüğünüz saç bakım yağını saç uçlarınıza iyice yedirin ve saçlarınızı havluya sararak neminin kaybolmasını bekleyin. Ardından saçlarınız kuruduğunda saçlarınızdaki nemin hapsolduğunu ve saçlarınızın daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.

Tatilden döndükten sonra birkaç hafta ısı işlemlerinden uzak durun. Saçlarınızı şekillendirmek yerine doğal topuzlar yaparak kendi haline bırakın. Bu saçlarınızın dinlenmesini ve eski sağlığını kazanmasını sağlayacak en önemli yöntemlerden biridir.