Artık yaz yavaş yavaş geliyor. Kalın giysiler içinde kiloları saklamak ne kadar kolay olsada yaz aylarında elbiseler inceldikçe bu pek mümkün olamıyor. Bu işin tek çaresi zayıflamak.

Yaza girerken yapılan sıkı diyetler ilerleyen zamanlarda bu kiloların geri gelmesine neden olur. Bu sebepten sıkı diyetle hızlı bir şekilde kilo vermek yerine sağlıklı ve yavaş yavaş vücudunuzu forma sokucak noktalara dikkat etmelisiniz.

Kahvaltı yapmamak bilindiğinin aksine size kilo aldırır. Uyandıktan sonra mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Kahvaltı metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Kahvaltısız öğlene kadar beklemek metabolizmanızı yavaşlatır bunun yanında öğle yemeğinde daha çok iştahlı ve hızlı yemek yemenize neden olur. Buda kilo almanızı hızlandırır.

Ara öğünlerinizi kesinlikle atlamayın. Tabi ara öğünlerde bisküvi, kek, pasta gibi hazır yiyecekler yerine meyve, yoğurt gibi kalorisiniz sağlıklı besinler tükentmelisiniz.

Eğer seviyorsanız ara öğünlerinizde kahve içebilirsiniz. Tabiki kahvenizi şekersiz içmeli ve her gün tüketmemelisiniz. Fazlalık olan yağlardan kurtulmak için günde en az 2-3 litre su tüketmelisiniz. Su vücuttaki yağı eritmede oldukça etkilidir.  Az su içmeniz vücutta suyu tutmanıza ve ödem oluşmasına neden olur. Bu da kilo almanıza sebep olur.

Kuruyemişler, bisküvi, çikolata, kek gibi tatlı atıştırmalıklarlar, sosis, sucuk, salam gibi şarküteri ürünlerinde yağ oranı yüksek olduğundan kilo vermenize engel olur. Tüketilen miktarlar az gibi düşünülse de kalorileri yüksektir.