Yazın Oluşan Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

 

Ayak kokusu hem kendiniz için hem de çevrenizdekiler için oldukça can sıkıcı bir problemdir. Ayak kokusu özellikle yaz mevsiminde sıcak havanın artması ile birlikte artış gösterebiliyor. Hal böyle olunca girilen ortamlarda utanılıyor, çevreye rahatsız edici bir koku yayılıyor ve en önemlisi kendinizde utanç içerisinde kalıyorsunuz. İş yerinizde gittiğiniz misafirliklerde içeri girmek, ayakkabılarınızı çıkartmak bile istemiyorsanız o halde bu soruna dur demenin vakti geldi demektir. Yaz mevsiminde ayak kokusu sorunu ile nasıl başa çıkabilirsiniz? İşte birkaç püf noktası, keyifli okumalar.

Antibakteriyel öneriler

Ayak kokusu oluşumunun en büyük nedenlerinden biri elbette ayakta bulunan zararlı bakterilerin hızla üremesidir. Çeşitli enfeksiyonlarda buna neden olmaktadır. Örneğin mantar enfeksiyonu. Bu gibi enfeksiyonlar kontrol altına alınmadığında hem ayak sağlığınızı tehdit ediyor hem de koku oluşumuna neden oluyor. Antibakteriyel ürünler kullanarak bakteri üremesi engellenir ve bu şekilde ayak kokusu sorunu minimuma indirilmiş olur. Bazı yağlardan faydalanarak antibakteriyel özellikte bir su hazırlayıp gün aşırı ayaklarınızı bu suda bekletirseniz antibakteriyel özellikteki bu su ayaklarınızda koku oluşumunu minimuma indirecek. İşte bu suyun içine damlatabileceğiniz bazı esansiyel yağlar;

Limon uçucu yağı, portakal uçucu yağı, lavanta uçucu yağı, çay ağacı yağı. Bu yağlardan bir veya birkaçını suyunuza damlattığınızda antibakteriyel özellikte olduğundan dolayı hem mis gibi koku verecek hem de ayaklarınız da oluşan zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır.

 

Ayakkabı tercihi

Yazın çok kalın ayakkabılar giymek, havlu çoraplar giymek ayağınızı ekstra terletecek ve ayağınız nefes almayan ayakkabıların içerisinde koku oluşumuna neden olacaktır. Bu yüzden nefes alan çok daha hafif ayakkabıları yazın tercih etmekte fayda var. Nefes alan ayakkabılar ortopedik olduğunda hem ayak sağlığınız korunuyor, hem de koku oluşumu minimuma iniyor. Ayakkabı tercihinde kaliteli materyalden yapılmış nefes alan ayakkabıları tercih etmek koku oluşumunu minimuma indiriyor.

 

Gün aşırı temizlik

Ayaklarınızı eve geldikten sonra mutlaka dezenfekte edin, mümkünse pudralayın. Üzerine çorap giyip bir gece bekleyin. Ertesi gün ayaklarınız temiz bir şekilde temiz ayakkabılarınız ile işe gidin. Eski koku yayan ayakkabılarınızı çöpe atın. Çünkü bu tarz ayakkabılar hem mantar veya bakteri üremesine yardımcı olacak şekilde üremiş olabilir. Bu yüzden ortopedik mümkün olduğunca kaliteli materyalden yapılmış ayakkabıları tercih etmek yeni ayak bakımı rutininizde size çok yardımcı olacaktır.