Yazın Oluşan Cilt Lekelerine Dikkat!

 

Güneşin kendini göstermesi, sıcak havanın yavaş yavaş kendini hissettirmesi ile birlikte tatilciler de tatil mekanlarına akın etmeye başlıyor. Tatile gitmeyip şehirde kalıyorsanız bile cildinizi güneşten korumanız gerektiğini biliyor muydunuz? Yani sadece plaj bölgelerinde değil şehir hayatında da tüm cildinizi nemlendirici kremler, güneş koruyucu kremler ile koruma altına almalısınız. En çok cilt lekelerinin oluşma mevsimi olan yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak yaşlanma etkilerini de yavaşlatacaktır. Bildiğiniz gibi güneş yaşlanma belirtilerini en fazla hızlandıran etmenlerden biridir. Göz çevresindeki kırışıklıklardan tutunda leke görünümünün artmasına varana kadar maalesef yaz boyu cildimiz oldukça olumsuz sonuçlara maruz kalabiliyor. Aslında dört mevsim güneş koruyucu ürünler düzenli olarak kullanılmalı. Fakat yaz mevsiminde ekstra önem teşkil ediyor. Peki ama yazın sıcak havadan ve güneşin zararlı etkilerinden cildimizi nasıl koruyabiliriz? İşte yaz mevsiminde cilt lekelerinin çoğalmaması ve cilt lekelerinin oluşumunun önlenmesi için alabileceğiniz önlemler, keyifli okumalar.

Güneş koruyucu kreme nasıl karar verebilirim?

Cildinize en uygun güneş koruyucu kremi bulmak bazen zahmetli olabiliyor. Çoğu cilt tipinde bazı güneş koruyucu kremler kıllanma, yağlandırma veya sivilcelendirme problemi yapabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de kişinin cilt yapısına hakim olmaması. Kuru, karma, yağlı ciltlere özel olarak üretilen güneş kremleri veya losyonları bulunuyor. Eğer cildiniz ekstra kuru, egzamatik problemlere meyilli ise biraz daha yoğun yapıdaki güneş kremlerini tercih ederken, yağlı ciltler su bazlı, hızlıca emilen güneş losyonlarını tercih edebilir.

Güneş koruyucu faktöre nasıl karar verilir?

Güneş koruyucu faktörler 5, 10, 25, 30 hatta 60 Güneş koruma faktörüne varana kadar yükseğe çıkabilmektedirler. Bu aslında cildinizin tonunun ne kadar açık olduğuna cilt lekelenme probleminizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak değişir. Keza yaşadığınız şehre göre de değişiklik gösterebilmektedir. Güneşin en zararlı etkilerinin bulunduğu yaz mevsiminde özellikle plajda cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak istiyorsanız en az 20 koruma faktörlü güneş kremini kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

 

Güneş koruyucu kremleri bir kere sürmek yeterli midir?

Çoğu insan evden çıkmadan evvel güneş koruyucu kremi bir kere sürdüğünde gün boyu güneş koruyucu kremin cildini koruyacağını düşünüyor. Fakat bu çok büyük bir yanılgı. Çünkü güneş koruyucu kremler yarım saat sonra etkisini yitiriyor. Yani her yarım saatte bir güneş koruyucu kremi tekrarlamak şart. Peki ama her zaman dışarıda bulunuyoruz ve makyajınızın üzerine güneş koruyucu krem süremiyoruz. Bunun önüne nasıl geçebiliriz? Günümüzde satılan güneş koruyucu spreyler makyajın üzerine uygulanabiliyor olması sebebiyle oldukça pratik. Her yarım saatte bir makyajınızın üzerine sprey formdaki güneş koruyucu ürünleri sıkarak güneş koruyucunuzu tazeleyebilirsiniz.

 

Güneş koruyucu sadece yüze mi uygulanır?

Elbette ki hayır. Nasıl ki güneşin zararlı etkilerinden yüzümüzde çillenmeler veya lekelenmeler oluşuyor ise keza dekolte bölgemiz, göğüs bölgesi, omuz ve sırt bölgesi hatta kol bölgesinde bile bu tarz lekelenmeler görülebilir. Bu yüzden vücudumuza ayrı, yüzümüze ayrı  güneş koruyucu kremler sürmek oldukça önemli. Yazımızının başında da bahsettiğimiz gibi sadece yaz mevsimine özgü değil dört mevsim güneş koruyucu krem kullanmak yaşlanma belirtilerini minimuma indirir, güneşten oluşan lekelenmeleri de azaltır. Eğer siz de berrak, temiz, pürüzsüz ve lekesiz bir cilde kavuşmak istiyorsanız düzenli olarak güneş koruyucu kremlerinizi kullanmayı ihmal etmeyin.