Mevsim değişiklikleri, günlük hayatta yaşanan stresler, düzensiz beslenme, güneş ışınları, sprey, jöle gibi tüm faktörler zamanla birleşerek saçlarınızın yıpranmasına, kopmasına, donuk ve mat görünmesine, dökülmelere neden olur. Bu kötü görüntülerden kurtulmak ve daha sağlıklı bir görünüme ulaşmak için bakım ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu bakımları ister güzellik merkezlerinde, ister kendi evinizde hazırlayacağınız kürlerle yapabilirsiniz.

sac-bakimiBakımların yanı sıra saçlarınıza iyi davranmanız gerekmektedir. Saçınızı yüksek ısı verecek aletler kullanmayın. Düzleştirici veya maşa kullanıcaksanız ısısını mutlaka düşürün. Saçlarınıza banyodan sonra nemlendirici sürün. Kullandığınız şampuan ve saç kremi mutlaka kaliteli ve saç yapınıza uygun olsun. Saçınızı her gün yıkarsanız nemi gider. Düzenli aralıklarla kuaföre giderek saçlarının kırıklarını aldırın. Mutlaka az da olsa kestirin. Yatmadan önce saçlarınızı taramanız karışıklarınızı azaltır. Saçlarınızı boyarken fazla kimyasala maruz bırakmayın. En fazla 3 ton açık veya koyu renge kadar işlem yaptırın. Fazlası saçınızın yanmasına neden olur. Tüm bu noktalara dikkat ettikten sonra, ekstradan saçlarınıza bakım yaptığınız takdirde sağlıklı ve göz alıcı saçlara sahip olacaksınızdır. Evde uygulayabileceğiniz bir kaç bakım maskesinin de tariflerini verelim.

Bal-Zeytinyağı; Aynı oranda bal ve zeytinyağını bir kabın içinde karıştırıp, saçınıza uygulayın ve saçınızı streç filmle sarın. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın ve saç kremi uygulayın. Bu maskeyi ayda bir yapabilirsiniz.

Yağ Maskesi; Zeytinyağı, avokado yağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi yağlardan biri ile saçınıza 10 dakika masaj yaptıktan sonra saçınızın uçlarından diplerine doğru sürün ve yarım saat beklettikten sonra yıkayın. Doğal yağ bakımı saçınızın düzgün uzaması ve sağlıklı olması için önemlidir. Haftada bir yapmanızı tavsiye ederiz.

Mayonez; Mayonezin içeriğinde bulunan yumurta ve yağ saçınızın kırıklarına ve şaç diplerinin kuruluğuna iyi gelmektedir. Evde bulunan mayonezi saçınızın her yerine uygulayın ve bir saat sonunda yıkayın.