Yüz Sarkmaları Nasıl Önlenir?

 

Yaş alma ile birlikte yüzümüz aşağı doğru hafif bir şekil de sarkma yaşar. Bunun en önemli nedenlerinden biri de cildin yeteri kadar çalıştırılmaması ve ciltte yüz bölgesindeki çalışmayan kasların sarkma yaratmasıdır. Peki yüz bölgesindeki kaslar nasıl çalıştırılır? Yüz sarkmaları nasıl önlenir? Cilt bakımında kullanılan ürünler cilt sarkmasını önleyebilir mi? Tüm detaylar yazımızın devamında, keyifli okumalar.

Cilt sarkmalarını önlemek istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli şey yüz yogasının mecbur olduğudur. Yüz yogası yapmayan kişilerin yüz bölgesindeki kaslar çalışmaz ve sarkmaya mahkum kalır. Sarkmalar kimi zaman genetik, kimi zaman kilo alıp vermeden dolayı, kimi zaman düzensiz beslenmekten, kimi zaman da stresten meydana gelebilir. Cildiniz ödem oluşturuyorsa cilt sarkmaları daha fazla olacaktır. Bunun için aşama aşama gidelim. İlk aşama yüz yogası. Yüz yogası yaparken cildinizi sıkılaştırıcı ve nem verici yağlardan faydalanın. Bu yağlar badem yağı, doğal zeytinyağı, tatlı badem yağı, argan yağı olabilir. Ayrıca kuşburnu yağı da iyi bir alternatif. Bir miktar avuç içinize damlattıktan sonra boyun bölgenizden başlayarak tüm hareketleri yukarı doğru yapın. Yanaklarınızı yukarı doğru çektirerek masaja devam edin. Pıt pıt hareketler ile yüz kaslarınızı çalıştırın ve biraz canınızı acıtmayacak şekilde ufak çimdikler ve tokatlar atın yanaklarınıza. Bu yüz bölgesindeki kasların çalışmasına ve düzenli yapıldığında sarkmaların önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

Beslenme düzeni

Yüz sarkmalarının en büyük nedenlerinden biri yoğun şekilde alkol, sigara tüketimi ile birlikte yağlı besinlerin sık sık tüketilmesidir. Yağlı besinler yüz sarkmalarına neden oluyor. Sebze ağırlıklı beslenmek haftada 1-2 gün detoks suları içmek hem cildinizde bulunan ödemi şişliği atmanıza yardımcı olur, hem de cilt sarkmalarınız minimuma iner.

 

Uyku düzeni

Cildinizin kendini toparlayabilmesi sarkmaların önlenmesi için uyku düzenide çok önemlidir. Göz çevrenizdeki sarkmaların en büyük nedeni düzensiz uykudur. Ayrıca streste bir diğer faktör. Göz çevresindeki ve yanak bölgesindeki sarkmaları önlemek adına düzenli uyumak, iyi beslenmek, bol bol su içmek ve yüzünüzü aktifleştirerek kaslarınızı hareket haline geçirmek çok önemlidir. Son olarak yüzünüzdeki sarkmaları engellemek için kan dolaşımını ekstra hızlandıran buz küpleri ile cildinize masaj yapmayı deneyin. Buz küplerini cildinizde gezdirerek sarkma etkisini minumuma indirebilir ve yıllara meydan okuyabilirsiniz. Sizde bu önerilere kulak verin cilt sarkmalarınızı uzun sürede giderin. Sarkmış ciltler bile bu süreçte toparlanacak ve çok daha diri bir cilde sahip olacak.