Tıpkı yüz boyutlandırma yani kontür işlemi gibi allık sürmekte her yüz tipine göre farklı uygulama gerektirir. Allık makyajın tamamlayıcısı sağlıklı bir görünüm için vazgeçilmez renkli kozmetik ürünlerinden biridir. Doğru uygulandığında sizi daha canlı genç ve taze gösterirken yanlış uygulamalar sonucu ise sizi komik duruma düşürebilir. İşte genel hatlarıyla yüz şeklinize uygun allık uygulama önerileri;

Iki parmak kuralı

Allık uygularken yüz tipiniz ne olursa olsun bilmeniz gereken en önemli tüyo iki parmak kuralıdır yani burun kanadığından yanınızda kadar olan bölgedeki mesafeye allık asla uygulanmamalıdır bu ölçüyü parmaklarınızla takip edebilirsiniz. Bunun sebebi yüzün orta bölgesine çok fazla renk uygulanmamalıdır bu yüzünüzü canlı ve taze göstermek yerine kızarmış ve terlemiş gösterebilir.

Uzun yüz tiplerine göre allık uygulaması

Uzun kemikli yüz tipleri allığı tam olarak elmacık kemiklerinin üzerine uygulayabilirler bu yüzlerinin keskinliğini alırken daha yumuşak bir ifade katacaktır.

Yuvarlak ve geniş yüzlüler için allık uygulaması

Nispeten geniş bir yüze ve çıkık elmacık kemiklerine sahipseniz yüzünüzü olduğundan daha uzun göstermek için allık uygulamasını elmacık kemiklerinizin tam üst noktasına değil de biraz daha gerilere doğru uygulayabilirsiniz. Bu yüzünüzü çok daha kemikli ve çekici gösterecektir.

Kare yüzlüler için allık uygulaması

Kare yüz tipi kalp olarak da tanımlanır yani alın bölgesi biraz daha geniş, çenesi sivri veya çenesi kare ama yine de elmacık kemikleri çıkık kişiler bu yüz tipine dahildir. Eğer bu tarz bir yüze sahipseniz allık uygulamasını küçük bir alana değil de geniş bir bölgeye yayarak tamamlayabilirsiniz. Kontür çizginizle fazla birleştirmeden geniş ve uzun bir şekilde allık uygulamasını yaparak yüzünüzü daha orantılı gösterebilirsiniz.