Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüzler genellikle elmacık kemikleri oldukça çıkık olan ve geniş yanaklara sahip yüz şekline sahiptirler. Yuvarlak yüz hatlarını daha keskin, belirgin ve uzun göstermek için kaçınmanız gereken allık uygulama noktalarının başında elmacık kemiklerinin tam üst noktaları geliyor. Mümkün olduğunca ufak bir fırça ile allığı elmacık kemiklerinin tam üstüne değil de daha gerisine uygulama yapmak odağı geniş yanaklarınızdan kaydıracaktır. Eğer elmacık kemiklerinin tepesine yoğun şekilde, büyük bir alana yayarak allık uygularsanız bu yüzünüzün çok daha toplu ve geniş gözükmesine neden olacağından hoş durmayacaktır.

Uzun ve Kemikli Yüzler

Uzun yüzlerin en büyük problemi elmacık kemiklerinin çıkık tepeciklerinin bulunmamasıdır. Bu yüz hattına sahip kişilerde yanaklar daha geridedir, yanak altı ise çukur şekildedir. Eğer uzun ve kemikli bir yüze sahipseniz bir önceki yazımızın aksine bu defa allığı tam olarak elmacık kemiklerinizin üzerine uygulamanız gerekiyor. Bu şekilde yüzünüzün uzunluğunu eşitlemiş ve daha oranlı yüz hatlarına sahip olmuş olursunuz. Allığı biraz daha geniş bir alana uygulamak yüz hatlarınıza yakışacaktır. Büyük fırçalarla homojen allık uygulamaları yapabilirsiniz.

Kare Yüzler

Aynı zamanda hem çıkık elmacık kemiklerine hem de keskin yüz hatlarına sahip olan kare yüzler uzun ve kemikli yüzler ile yuvarlak yüzlerin karışımı gibidir. Kare yüzler allığı elmacık kemiklerinin tam tepe noktasından başlayarak kulak hizasına kadar ‘oval’ şekilde uygulama yapabilirler. Bu yüz hatlarınızı yumuşatarak sert görünümü geri plana itecektir.