Yüz Tüylerinden Kurtulma Yöntemleri

Yüzümüzde oluşan istenmeyen tüylerden kurtulmanın birçok farklı yöntem bulunuyor. Fakat bu yöntemlerin hemen hemen hepsi belirli bir risk içeriyor. Sizde bu riskleri bilerek yüz tüylerinizi kontrol altına almak için bilinçli bir şekilde tüylerinizden kurtulma yöntemleri seçebilirsiniz. İşte yüz tüylerinden kurtulma yöntemleri ve bazı riskleri;

İnci Ağda

Minik bir kabın içerisine konularak eritilen İnci ağda ile tüylerden kurtulma yöntemi bilinen en yaygın yöntemlerden biridir. Isıtılarak uygulandığı için özellikle yüz bölgesine ve bıyık bölgesine uygulandığında tüm tüyleri kavrama ve yolma özelliğine sahip bu yöntemin en büyük riski yüzde iz bırakması. İnci ağda sıcak bir ağda yöntemidir. Ağdanın sıcaklığı iyi ayarlanmadığında yüzünüzü yakabilir. Bu yanık izleri zamanla yüzünüzde kararmalara neden olabilir. Bu yüzden her ne kadar çok tercih edilen bir yöntem olsa da yüz sarkmalarına ve yüz kararmalarına neden olabileceği için zamanla cildinizi deforme etme riski yüksek bir yöntemdir.

Sir Ağda Bantları

Ev ortamında en çok kullanılan yüz tüylerinden kurtulma yöntemlerinden biri de sir ağda bantlarıdır. Avcunuzun içinde ısıtarak 2 ye ayırdığınız bantları yüzünüze uygulayarak çektiğinizde tüm tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Bu yöntemin en büyük riski ise sir ağda bantlarının yüzü fazla yıpratmasıdır.. Özellikle sağa sola çekiştirilen ciltte zamanla sarkmalar meydana gelebilir. Ayrıca bazı sir ağda bantlarının çok güçlü tutuşu nedeniyle deri deformasyonu ve kızarıklık, kabarıklık, isilik sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

İp ve Cımbız Yöntemi

Yine en çok tercih edilen yüz tüylerinden kurtulma yöntemlerinden biri olan cımbız doğru kullanılmadığında ciltte batık tüylere neden olmaktadır. Bıyık bölgesinde batıklara neden olan cımbız kaşları da küstürmektedir. Doğru yönde alınmayan tüyler zamanla küserek batık haline gelmektedir. İp ise tüm yöntemlerin arasında en masum olanıdır. Eğer doğru şekilde tüylerinizi almayı biliyorsanız ipin vereceği zarar her üç yöntemden daha azdır..

İp tüyleri kökünden alarak cildinizi fazlaca tahriş etmez ve uygulaması daha pratik bir yöntemdir. Elbette ip ile tüyleri almanın da bazı riskleri vardırç Bunlardan en büyük risk ise derinizi ipin arasında sıkışma riskidir. Birçok kadın bu olumsuz tecrübeyi yaşayarak cilt lekeleri kızarıklıkları ile mücadele ediyor. Özellikle yüzünüzde kılcal damarlarının derinize daha yakın ise bu yöntemin vereceği acı ve oluşturacağı yara izi uzun süre geçmeyecektir.