Yüzde Yağ Bezesi Neden Oluşur?

Yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri birçok kişinin korkulu rüyası! Öyle ki gün geçtikçe artan çoğalan ve tüm yüzü kaplayan minik pütürler uzmanlar tarafından ‘milia’ olarak adlandırılıyor. Milialar birçok nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor. Sizin de hem göz çevrenizde hem de tüm yüzünüzde milialar bulunuyorsa sebebi aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı olabilir;

  • Miliaların oluşmasının en büyük nedenlerinden biri düzensiz beslenmedir. Özellikle fazla yağlı yiyecekler yiyorsanız ve hareketleriniz sınırlı ise, spor yapmıyorsanız hem vücudunuzda hem yüzü bölgenizde milialar oluşuyor olabilir.
  • Cilt bakım ürünleri de yağ bezesi oluşumuna neden olabilir. Cildinize uymayan, cildinize ağır gelen, içerisinde hayvansal yağlar bulunan ürünler kullanmakta milia yani yağ bezesi oluşumuna neden olan bir başka etkendir..
  • İçeriğinde hayvansal yağların yanı sıra paraben, SLS, gibi zararlı içeriklerin bulunması da cildinizde yağ bezesi oluşmasına neden oluyor olabilir..
  • Cilt bakım ürünlerinde, nemlendiricilerde parfüm ve alkol türevleride cildin hassasiyetini arttıran, ciltte minik pütürler oluşmasına neden olan bir başka içeriktir..
  • Cildin alerjisi olan besinleri tüketmek veya direk yüze sürmek de yağ bezesi oluşumuna neden olur.
  • Genetik faktörler de yağ bezesi oluşumunun bir başka nedenidir. Yani aile bireylerinde sıklıkla görülen yağ bezeleri çocuklarda da görülüyor olabilir.
  • Gün içerisinde fazla hareketsiz kalmak, sıvı tüketmemek, özellikle suyu çok az tüketmek yağ bezesi oluşumuna neden oluyor olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra kılcal damar sorunları tıkanıklıkları da  bu sorunun oluşumuna neden olur.
  • Yüksek tansiyon kolesterol it gibi değerleri yüksek olan kişilerde de sıklıkla bu durum  görülebilir.

Göz Çevresindeki Yağ Bezeleri

Özellikle göz çevresinde bulunan minik milia tarzı pütürleri sıkmak veya oynamak yerine bir uzmana danışmanızda fayda var. Görsel açıdan oldukça can sıkıcı bir durum olan büyüklü, küçüklü, içi dolu veya boş yağ bezelerini uzman kontrolünde bir cilt bakım uzmanı danışarak aldırabilirsiniz. Aksi halde cildinizde geçmeyen derin izler bırakarak cildinizi tahriş edebilirsiniz. Yağ bezeleri çok küçük, 5-10 dakikalık iğneli operasyonlar ile alınabilmektedir. Fakat aldırdıktan sonra tekrar oluşma riski vardır.