Hiçbir işe, hiçbir özel güne, hiçbir filme yetişememekten ve sürekli bir yerlere geç kalmaktan şikayetçisiniz.. Hayatın lezzetini kaçırırken bir yandan da git gide sıkıcı, sevdiklerini mutlu edemeyen hatta kendine bile yetemeyen birine dönüştünüz.. Tüm bunların temel sebebinin zamanınızı ‘verimli‘ kullanmamaktan kaynaklandığını hiç düşündünüz mü?

Uyku Düzeni

Gün içinde işlerinize daha iyi adapte olmak ve gününüzü daha verimli geçirmek için uyku saatlerinizin düzenli olması temel şart. Uzmanlar çalışan insanların en az 5 saat uyuması gerektiğini savunuyorlar. Gece ve gündüz uykusu arasındaki fark ise tahmin ettiğinizden çok daha fazla. İnsan vücudu gece Rem uykuya daha kolay geçer. Rem uykuya geçmek tüm iç organlarımızın, beynimizin, cildimizin dinlenmesi açısından oldukça önemlidir. Maalesef gündüz saatlerinde uyunan 5 saat uyku gece uyunan 2 saat uykuya bedel. Mümkün olduğunca gece aynı saatlerde yatağa girmeye ve sabah aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin. Birkaç haftaya kalmadan uyku düzeninizin gün içindeki performansınızı nasıl etkilediğine şahit olacaksınız.

Plan Çizelgesi

Takvim sayfalı, planlayıcılı bir sürü deftere ulaşabilirsiniz, hatta bu çizelgeyi kendiniz de yapabilirsiniz. Yapacağınız çizelgeye mutlaka o ay içinde yapmanız gerekenleri, gitmeniz gereken yerleri, toplantıları, sınavları not edin. Zamanınızı verimli kullanmak için en önemli adım yetişmeniz gereken yerlere, bulunmanız gereken ortamlara ulaşmak için bunu hatırlamanız. Böylece hiçbir sorumluluğunuzu unutmayacak ve kendinizi kötü hissetmekten aşama aşama uzaklaşmış olacaksınız.

Boş Vakitleri Değerlendirmek

Günümüzde çalışma hayatı sosyal yaşantımıza ve kendimizi geliştirmemize biraz çelme takıyor gibi gözükebilir. Fakat her gece yatmadan önce 5-6 sayfa kitap okumak, bilgi verici bir belgesel seyretmek en fazla yarım saatinizi alacaktır. Zamanınızı kendinizi geliştirmek adına daha yararlı şeylere harcadığınızda iç huzurunuz sağlanacak ve en önemlisi paslanmayacaksınız. İnsan sürekli öğrendikçe ve araştırdıkça mutlu olan bir varlıktır. Kendinizi bu mutluluktan alıkoymayın.